Nad plaveckým bazénom musí dohliadať plavčík

Bratislava 2. júna (TASR) – Kúpanie na umelých kúpaliskách by už malo byť bezpečnejšie. Nad každým plaveckým bazénom totiž musí bdieť aspoň jeden vyškolený plavčík s absolvovaným akreditovaným kurzom prvej pomoci. Prikazuje to novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý nadobudol účinnosť 1. júna.
Po novom musí prevádzkovateľ umelého kúpaliska zabezpečiť stály dohľad aspoň jedného vyškoleného plavčíka najviac nad dvoma neplaveckými bazénmi. Nad plaveckým bazénom s dĺžkou do 25 metrov musí dohliadať aspoň jeden plavčík, nad väčším bazénom minimálne dvaja. Vodné atrakcie má mať na starosti aspoň jeden plavčík, a to pri mieste dopadu do vody. Zákon ďalej prevádzkovateľovi umelých kúpalísk prikazuje zabezpečiť miestnosť na poskytovanie prvej pomoci s vybavením.
Právnu normu presadili poslanci Smeru-SD Otto Brixi a Richard Raši. Reagovali ňou aj na udalosti, ktoré sa udiali v nedávnej minulosti, keď prišli o život maloleté deti v bazénoch, nad ktorými nebol vykonávaný neustály dohľad. K tragédii na seneckom kúpalisku, ktorú spomínajú aj poslanci, došlo 4. septembra 2012. Utopili sa tam dve malé deti z Kuvajtu, išlo o trojročného chlapca a šesťročné dievča.

Ilustračné foto

Pridaj komentár