MZ SR: Do nemocníc prichádzajú nové lôžka pre pacientov

(Zdroj foto: MZ SR)

Predseda vlády Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v pondelok 10. septembra slávnostne odovzdali nové postele pre pacientov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave na Antolskej ulici v Petržalke.

Ide o výraznú obnovu, do slovenských nemocníc príde postupne spolu 8 100 lôžok. Pre pacientov budú znamenať komfortnejšiu liečbu a pre zdravotníkov zlepšenie podmienok na ich prácu.

Nové lôžka Univerzitnej nemocnici Bratislava výrazne pomôžu. Ide o najväčšiu nemocnicu na Slovensku, v týchto dňoch tam prichádza 2 302 nových lôžok. V mnohých prípadoch ide o obnovu postelí po dlhých rokoch.

Nové lôžka zlepšia podmienky pacientom aj zdravotníkom

Ministerstvo zdravotníctva pracuje systematickými postupnými krokmi na zlepšovaní podmienok v slovenskom zdravotníctve. Viac ako 8 000 lôžok aktuálne prešlo verejným obstarávaním, do nemocníc už smeruje 5 521 postelí.

„Ide o masívnu obnovu lôžok po mnohých rokoch a som rád, že pacienti v nemocniciach sa budú liečiť v kvalitnejších podmienkach. Nové moderné postele zvýšia komfort pre liečbu, dôležitým momentom je bezpochyby fakt, že zlepšia podmienky na prácu aj zdravotníkom,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

„Slovenský pacient strávi hospitalizáciou v nemocnici v priemere 8 a pol dňa, preto je kvalitná posteľ dôležitou súčasťou liečby,“ doplnila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

nové ložka 2
Vľavo premiér Peter Pellegrini (Zdroj foto: MZ SR)

Nemocnice si mohli vybrať tipy lôžok

Jednotlivé nemocnice si mohli vybrať presne taký typ lôžka, aký pre svojich pacientov potrebujú. Verejným obstarávaním sa podarilo usporiť milióny eur, vďaka čomu príde do nemocníc o 900 lôžok viac, ako bolo pôvodne plánovaných 7 200 lôžok.

„Usporené peniaze budú investované späť do zdravotnej starostlivosti. Výsledok je ten, že v nemocniciach bude ešte viac nových lôžok,“ uviedol Martin Smatana, generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR.

Do ktorých nemocníc postupne prichádzajú nové lôžka (už obstarané):

  • UNB – 2 302 lôžok,
  • UNLP Košice – 912 lôžok,
  • FNsP Banská Bystrica – 861 lôžok,
  • FN Prešov – 650 lôžok,
  • VÚSCH Košice – 585 lôžok,
  • NÚDCH Bratislava – 558 lôžok,
  • NOÚ Bratislava – 102 lôžok,
  • DFNsP Banská Bystrica – 78 lôžok
  • Spolu – 5 521 lôžok.

Ministerstvo zdravotníctva aktuálne vyhodnocuje požiadavky ďalších nemocníc. Do slovenských zdravotníckych zariadení príde spolu 8 100 lôžok.

Zdroj: MZ SR

Redakčne upravené a krátené (jam)

Pridaj komentár