Marcela Molnárová: Bojím sa narkózy

Už v mladom veku účinkovala medzi renomovanými spevákmi v relácii Repete, čo tam nebývalo zvykom. Päť rokov účinkovala v Prahe po boku K. Gotta, H. Vondráčkovej, Pepa Laufera, Hanky Zagorovej. Neskôr pôsobila na Novej scéne v predstavení Ples, v Divadle Aréna v Hriešnom tanci, vydala niekoľko sólových albumov. Odklon od hudobnej scény urobila pred troma rokmi, keď začala s písaním kníh pre deti. Knižky o zdraví, ktoré učia deti tým správnym veciam, to si SLOVENSKÝ PACIENT musel všimnúť. S Marcelou Molnárovou (1965), speváčkou a moderátorkou, o jej vlastnej ceste ku zdraviu.

 

Leto ponúka viac možností, ako urobiť niečo pre svoje zdravie, a možno aj do zásoby. Ako ste sa v lete „ozdravovali“ vy?

Hneď na druhý deň po vysvedčení sme s dcérkou odcestovali do Álp. Bola tam síce studená voda v jazere, a aj variť sme si museli samé, no napriek tomu to bol skutočne zdravý pohyb na čerstvom vzduchu, na farme. Mačky, kone, poníky, sliepky… Sophinka chodila ráno pozbierať vajíčka. Romantika… Ja som sa následne pustila do opravy terás na dome, a to bol záber na kondičku. Neskôr som si užívala zopár horúcich dní na našom jazere, aj na bicykli, na hrádzi pri Hrušovskej zdrži. V Tunisku sme si s dcérkou na konci leta nabrali dostatok D vitamínu na celý rok.

Roky sa udržiavate v dobrej kondícii. Teší vás takáto „práca“ na sebe, alebo to beriete len ako nutnosť, vyplývajúcu z vášho povolania?

Mám v sebe dané, že si udržiavam kondíciu. Teší ma, že mám stále chuť skákať na trampolíne, jazdiť na bicykli, či plávať aj 3 4 hodiny vo vode. Známi, čo ležia na pláži, sa mi vždy čudujú, no ja sa čudujem im, ako to vydržia. S dcérkou sme na letnej dovolenke pri mori denne vyskúšali množstvo tobogánov a šmykľavok. Ja som sama nosila dvojité nafukovacie kolesá, na ktorých sa skákalo, až som mala vyrysované svaly. Tie kĺzačky boli vysoké ako 4-poschodové domy!

Máte svoj ženský vzor vo svetovom šoubiznise, čo sa týka starostlivosti o svoj zovňajšok a imidž?

Vzor tohto typu nemám. Rada sa sama udržiavam podľa vlastných zásad.

Sú „veci“, ktoré zo zásady nikdy nejete/nepijete?

Sladené nápoje, a všetky tie umelohmotné cukríky, ktorými je dnes trh zaplavený. Myslím, že tam je viac chémie, ako skutočne požívateľných látok.

Váš pracovný nástroj – hlasivky potrebujú stálu opateru. Našli by sme u vás doma literatúru o tom, ako sa má o ne starať spevák?

Áno, našli. Doma mám náuku o foniatrii. Na hlas je najlepší spánok, čo najmenej stresu a pravidelný tréning.

Držíte doma zásobu liekov pre každý prípad? Kupujete lieky, ktoré nie sú na predpis, keď ich chváli reklama?

Kedysi som to takto robila. Zrejme ako každá domácnosť. Dnes mám doma skôr bylinkové produkty, a riadim sa poučením udržiavať v tele zásadité prostredie. Ak si udržím Ph do 7, viem, že budem dobre spať, a mať dostatok energie. Ak to prekročím, viem, kde som urobila chybu. U mňa je základ D vitamín. Toho som mala nedostatok. Moje dlhodobé stravovanie, ktoré pozostávalo z bezmäsitých jedlá, mi uberalo energiu ochorela som.

Nechávate sa zaočkovať proti chrípke?

Nie, nenechávam.

Z hľadiska pacienta – je niečo, z čoho máte strach, niečo, čoho by ste sa naozaj zľakli/báli?

Bojím sa narkózy. Raz som musela ísť na operáciu menisku, a veru som sa nedala uspať. Použili spinálnu anestézu. Zubára mám veľmi zábavného, u neho strach nemám.

Pripadajú vám naše nemocnice nemocnične čisté?

Všetci vieme, koľko stojí upratať dom. Upratať nemocnice, aby boli klinicky čisté, „de luxe“, je nad možnosti toho, čo naše zdravotníctvo môže investovať. Je len mojou túžbou, aby to tu vyzeralo, ako vo Švajčiarskej klinike v San Moritzi, kde som sa ocitla po páde na lyžovačke. Klinika sa leskla, a hneď mi urobili CT vyšetrenie. Chovali sa ku mne s úctou… No, máme ešte dlhú cestu pred sebou…

 

 

Máte školopovinnú dcéru. Ako sa staráte o jej zdravie a zdravý vývin? Zakazujete jej niečo?

U nás je základom ovocie a dostatok spánku. Striedame pohyb, hru a učenie. Tak mi to vychádza najlepšie. No aj my sme prekonali detské choroby, a „nosíme“ strojček na zúbky… Čo jej nedovolím, sú spomínané sladké nápoje. No ona sama ich nemá rada.

Aká je to pacientka, keď predsa len ochorie?

Veľmi statočná až ma prekvapuje. Niekedy to bolo naozaj náročné, no zatiaľ sme všetko zvládli. Vždy mi záleží na tom, aby mala zastrčené tričko! A úžasná je ako sestrička, keď som chorá ja. Robí mi čajíky, vymieňa obklady, číta… je na zjedenie…

Vydali ste knihu básničiek pre menšie deti. Hovorí sa v nej hlavne o zdraví.

Je to didaktická pomôcka pre deti materských škôl, ktorá podporuje a nabáda deti ku zdravému jedlu. Knižka sa volá Hamko mňamko, a sú v nej zhudobnené riekanky o kalerábiku, petržlene, karfióle, rybke, medíku… Učí deti, ako nám sezónne dozrieva zelenina v záhrade. Riekanky sú ladené na štyri ročné obdobia, a aj ilustrácie Kataríny Slaninkovej nádherne farbia knihu od jara, až do zimy. V knihe je aj rozprávka a CD s pesničkami.

Na záver kde budete najbližšie koncertovať?

S mojou agentúrou práve chystám koncertný program s mojimi hosťami. Aktuálne termíny sa dozvedia čitatelia na mojom portáli www.marcellamolnarova.com, či na sociálnych sieťach. Práve som však dokončila ďalšiu detskú knižku o dentálnej hygiene „Zúbkovanie s vílinkou Zublinkou“. Čakajú nás ešte ilustrácie, grafika, a knižka môže ísť do tlače. Tiež bude plná pesničiek, veselých príbehov a poučenia.

Fotografie: Ľubo Špirko

Pridaj komentár