Hlas pacienta: Chcel som naplno sexuálne žiť

Obriezka má u Židov a Arabov dávnu tradíciu, odstránenie predkožky je súčasťou ich náboženstva. Biblický základ tohto prikázania tvorí rozprávanie o Abrahámovi, ktorý obrezal seba aj svojich potomkov a služobníkov, na znak večnej zmluvy s Hospodinom. Obriezka sa odborne nazýva cirkumcízia, a na Slovensku ju robia lekári hlavne zo zdravotných dôvodov. Otázne zostáva, nakoľko má obriezka vplyv na intímny vzťah muža a ženy. Oslovila som jedného z operovaných pacientov z Bratislavy.

Prvé ťažkosti s penisom. Boli skôr fyzické, či psychické?

To je tak trochu spojené. Tie prvé boli fyzické, z detstva, hlavne pri prvých polúciách, keď som mal cca 13 rokov. Predkožka sa mi nepretiahla cez žaluď úplne, bola užšia, ale časom sa to upravilo. Neskôr, v manželstve, sa objavili ťažkosti s alergiou na prezervatívy – prejavovalo sa to tak, že predkožka praskala. Neskôr sa pridali k tomu aj pracie prášky. K druhej časti otázky – samozrejme,  je to pre muža najcitlivešia oblasť, takže áno, myslel som na to, a trápilo ma to…

Nachádzali ste informácie o tom, čo sa s vami deje?

Prvé informácie som dostal u lekára, ktorý mi povedal, o čo zrejme ide, a čo sa s tým dá robiť. Boli na to rôzne maste, a urológ sa mi venoval ako prvý. Nezlepšovalo sa to, dochádzalo k reinfekciám, a nedalo sa to masťami zvládnuť. Bola to záležitosť na rozhraní – urológ – dermatológ. Keď bolo už každé stoporenie bolestivé, doktor mi navrhol chirurgické, úplné odstránenie predkožky.

Vyšetrenie a zákrok. Vedeli ste, že pôjde o operáciu?

Vedel som, že pôjde o operáciu. Tiež to, že predkožka pôjde preč nie čiastočne, ale celá. Dal som si predtým urobiť aj testy na prenosné pohlavné a iné ochorenia, boli negatívne… Bol som pripravený na ten zákrok.

Na operačnom stole. Ako to prebiehalo, boli obavy?

Na operačnom stole som si, neplánovane, nejakú tú trištvrte hodinku pobudol, lebo mali práve akútneho pacienta – zákrok v brušnej dutine. Celé som si to vypočul, mal som z toho mierny stres, a bolo mi dlho.

Chirurgovi asistovala sestra. Povedali mi, že mi dajú šesť injekcií okolo penisu. S tým, že nie vždy to musí na sto percent zabrať, takže sa mám ozvať. Stačilo ich nakoniec šesť. Nebolo to dvakrát príjemné, aj keď zuby zatínať som nemusel.

Po znecitlivení pristúpil k orezaniu, bolo to primerane krvácavé. Chirurg zašíval plasticky, po obvode penisu, stehy nahusto, bolo ich okolo 38. Celá operácia trvala okolo hodiny, a prebehla bez komplikácií.

Boli ústretoví, pobudol som si tam ešte pár minút, na pozorovanie. Počas operácie som mal erekciu, čo pri týchto operáciách, ako som sa neskôr dozvedel, je možné. Pretože pri lokálnej anestézii necítite síce bolesť, ale dotyky áno. Lekárovi to snáď umožnilo zistiť, či je so mnou všetko, ako má byť. Po operácii mi to prekryli gázou, a dostal som niečo proti bolesti.

Zotavenie z obriezky… Spomínate si na to obdobie?

Áno, iste. Vyhojilo sa to v kľude, pár dní som sa natieral masťou. Stehy mi vypadávali samé, boli vstrebateľné. Išiel som s tým potom dvakrát na kontrolu. Celé to bolo veľmi citlivé, pretože predkožka predsa len spĺňa nejakú funkciu, minimálne kryje zakončenie orgánu… Musel som si zvyknúť, to sa dialo asi rok. Bol som v tom období bez partnerky.

Iní muži… Poznali ste niekoho, kto to mal za sebou?

To nie. Ale keď už o tom hovoríme, na internete je toho celá kopa. Je tam aj online diskusia, či predkožku sťahovať, alebo nesťahovať – ponechať to na prírodu… Väčšinou je to na povrchu, nejdú do detailov. Sú zástancovia, ktorí hovoria, že áno – odstrániť, a tí, ktorí hovoria – nie. Neskúma sa veľmi zdravotná poloha, skôr tá rituálna. Málo sa hovorí o tom, čo sa tým získa alebo stratí. „Listoval“ som si v odkazoch. K obriezke sa tu veľmi nesiaha. Uvedomil som si, že sa chcem vrátiť do normálneho sexuálneho života, a vôbec – že chcem byť zdravý. Videl som, že je to jediná cesta. Myslím si, že to bolo dobré rozhodnutie, lebo mi pomohlo ísť, po ovdovení, znovu do vzťahu.

Pooperačné zmeny. Zaznamenali ste niektoré, a kedy?

Tesne po zákroku som bol „vzrušivejší“, nejaký čas som chodil „v predklone“. A iné zmeny, ako estetické, sa mi neukázali hneď, až pri opakovaných erekciách. Som spokojný, že penis nie je vykrivený, a dosahuje pôvodnú dĺžku.

Intímny život predtým a dnes. Je iný, porovnateľný?

Rozdiel je v tom, že zákrok mi umožňuje predĺžiť styk, a lepšie ho kontrolovať. U partnerky som sa nestretol s „reklamáciou“, práve naopak. Pred operáciou som si uvážil, ako chcem ďalej žiť. A chcel som žiť naplno.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár