D.Lipšic: Zdravotná karta na internete znamená veľké riziko pre pacientov

Bratislava 12. marca (TASR) – Vládny návrh zákona o Národnom zdravotnom informačnom systéme je podľa nezaradeného poslanca NRSR Daniela Lipšica nesprávny, zlý a v rozpore s verejným záujmom. Lipšic to vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.
„Mať zdravotnú kartu, takpovediac na internete, znamená obrovské riziko pre mnohých pacientov,“ skonštatoval Lipšic. Pretože osobné údaje ľudí, ich chorobopisy budú potenciálne prístupné všetkým revíznym lekárom. „Ale nielen to, šikovný haker bude môcť tieto údaje získať tiež,“ upozornil Lipšic. Sú pritom podľa neho ochorenia a zdravotné situácie, ktoré by ľudia nechceli mať na internete.
Návrh zákona pripravilo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Zuzany Zvolenskej (nominantka Smeru-SD) a na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi by sa ním mali zaoberať poslanci. Zákon má určiť pravidlá pre budúce fungovanie elektronického zdravotníctva, takzvaného eHealth.
Tibor Hlavatý, expert pre zdravotníctvo hnutia Nová väčšina, ktoré založil Lipšic, však upozorňuje na riziká. Od roku 2016 by na základe tohto zákona podľa jeho slov mali byť všetky osobné zdravotné údaje pacienta povinne bez toho, aby sa mohol k tomu vyjadriť, zhromažďované na centrálnych serveroch Národného centra zdravotníckych informácií.
„A to dokonca v troch rôznych databázach,“ dodal Hlavatý. Prvou je podľa jeho slov elektronická zdravotná knižka, potom sú to národné zdravotné registre pacientov a treťou je centrálna evidencia hlásení o pacientoch. „Tu sa okrem iného budú zhromažďovať oznámenia o prijatí pacientov do nemocníc, správy o rodičkách, hlásenia o potratoch či hlásenia o prijatiach na psychiatrické oddelenia,“ priblížil Hlavatý.
Hnutie preto navrhuje, aby všetky údaje v národných registroch a v hláseniach o chorobách boli v anonymizovanej forme. Zároveň, aby chorobopisy na weboch obsahovali iba základné údaje o pacientoch, ako napríklad krvnú skupinu, alergie na lieky a aké lieky užíva pacient. „A všetky ostatné údaje, ako sú výsledky vyšetrení alebo diagnózy by bol lekár oprávnený nahrať do elektronickej zdravotnej knižky iba s explicitným písomným súhlasom pacienta,“ dodal Hlavatý.

Pridaj komentár