BRATISLAVA: Lekári z DFNsP upozorňujú na častejšie úrazy detí v čase prázdnin

Bratislava 29. júna (TASR) – Na častejšie úrazy detí počas letných prázdnin, ale i v období pred prázdninami upozornili dnes na tlačovej besede lekári Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (DFNsP). Súčasne apelovali na rodičov, starých rodičov, pedagógov a všetkých, ktorým sú deti v lete zverené do starostlivosti, aby boli obozretní a na deti neustále dozerali. 
„Len za minulý a tento rok v dôsledku úrazu zbytočne zomrelo päť detí. Pritom mnohým úrazom sa dá predísť,“ uviedol riaditeľ DFNsP v Bratislave Daniel Žitňan.
Na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny (DKAIM) hospitalizujú deti z celého Slovenska s najťažšími poraneniami. V minulom roku hospitalizovali 90 pacientov, z ktorých traja zomreli. V tomto roku doteraz prijali už 40 detí a dve z nich zomreli. „Najväčšiu skupinu tvoria ťažké poranenia lebky a mozgu (kranio-cerebrálne poranenia), nasledujú polytraumy, poranenia hrudníka, brušných orgánov a panvy,“ konštatoval primár DKAIM DFNsP Jozef Köppl.                    
Na pracovisku Oddelenia urgentného príjmu (OUP) DFNsP v Bratislave mesačne počas roka ošetria v priemere 1400 až 1500 detí s úrazom. „V období letných prázdnin za minulý rok sme ošetrili viac ako 2750 detí, ktoré utrpeli úraz. Vďaka sezónnej prevahe úrazov viac ako inokedy prevažovali medzi pacientmi chlapci – tvorili až 62 percent. Zaujímavý je tiež fakt, že až 70 percent pacientov prišlo na ošetrenie popoludní, večer alebo v noci,“ zdôraznil primár OUP Marcel Brenner.
Ako odznelo na tlačovej besede, k úrazom dochádza aj u celkom malých detí, dojčiat a batoliat. Príčinou býva aj neopatrnosť rodičov. Ide najmä o pády detí z prebaľovacích stolov, zlomeniny pri hrách a pod. Osobitnú kategóriu tvoria úrazy detí pri autonehodách. Lekári spomenuli aj niektoré konkrétne prípady zbytočných poranení i ťažkých úrazov, napríklad keď rodičia darovali chlapcovi vreckový nožík a ten poranil kamaráta, alebo prípad, keď starý otec učil vnuka narábať s cirkulárkou a skončilo sa to ťažkým úrazom chlapca.  
Lekári DFNsP poukázali aj na traumatologické následky úrazov u detí. V tejto súvislosti spomenuli možnosť vybudovať perspektívne v tejto nemocnici detské traumacentrum. Odborný potenciál tu je, nemocnica je dobre vybavená, vyžaduje si to však finančné prostriedky, ktorých je v zdravotníctve nedostatok, konštatovali.

Pridaj komentár