ZDRAVIE: Dobrovoľní záchranári si zmerali svoje schopnosti na súťaži

Bratislava 28. júna (TASR) – Záchranári si počas soboty (25.6.) v Slanickej osade v okrese Námestovo zmerali svoje schopnosti v poskytovaní prvej pomoci na súťaži dobrovoľných zdravotníkov Slovenského Červeného kríža – Memoriál Vladimíra Harineka. Podujatia sa zúčastnilo 17 súťažných a 2 nesúťažné družstvá. Spolu bolo 114 súťažiacich, 38 rozhodcov, 48 figurantov simulujúcich jednotlivé poranenia a 8 maskérov, ktorí realistické poranenia vytvárali.
Víťazom sa stalo družstvo územného spolku Bratislava III., na druhom mieste skončilo družstvo územného spolku Banská Bystrica a tretie miesto obsadilo družstvo územného spolku Bratislava I. Víťazné družstvo sa zúčastní medzinárodnej súťaže v poskytovaní prvej pomoci FACE 2012 v írskom Dubline. Podľa pravidiel súťaže žiadne družstvo nemohlo mat vo svojom tíme profesionálneho záchranára, zdravotnú sestru, lekára, ani študenta 5. a 6. ročníka medicíny.
Súťažiaci ošetrovali poranenie brucha pri výbuchu plynu, uštipnutie hadom či výron členka. Zasahovali aj pri intoxikácii výfukovým plynom automobilu čí pri poranení ušných bubienkov alebo amputovanej ruky. Niektoré ošetrenia museli odkomunikovat a vyriešiť v angličtine.
Do súťaže sa zapojili aj zástupcovia dobrovoľného a profesionálneho hasičského zboru a záchranného systému Orava rescue systém. Záštitu nad 19. ročníkom Memoriálu prevzal primátor Námestova Ján Kadera.

Pridaj komentár