Ako liečiť reumu?

Reuma, tak všetci nazývajú bolesti kĺbov rôznej príčiny. Táto skupina kĺbových ochorení je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia stávajú invalidmi, patrí jej dokonca nelichotivé druhé miesto, hneď za srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Pri týchto ochoreniach dochádza k poškodeniu pohybového aparátu, nielen kĺbov, ale i svalov, šliach a mäkkých tkanív, pacienti tak trpia bolesťami kĺbov, najmä na prstoch rúk a nôh, zápästiach, postihnuté sú často váhonosné kĺby – bedrá a kolená. Predpokladom úspešného liečenia je predovšetkým včasné zachytenie ochorenia.

Platí pravidlo, že ak má niekto viac ako šesť týždňov ťažkosti s opuchnutým kĺbom a ranným rozhýbaním, mal by navštíviť svojho lekára. Už takmer dvesto rokov nachádzajú pacienti s ochoreniami pohybového aparátu z takmer celého sveta úľavu v Kúpeľoch Piešťany. Nie náhodou je ich symbolom postava, ktorá láme barlu!

Čo presne liečba obnáša a čo zlepší?

Balneoterapia ponúka pacientom komplexnú nemedikamentóznu liečbu chorých a opotrebovaných kĺbov s dlhodobejšou úľavou od bolesti, opuchu, a najmä, jej účinkom sa zlepší kvalita a rozsah pohybu. Základom liečby sú voda a sírne liečivé bahno. Termálna horúca voda obsahuje síru, vápnik, horčík a sírovodík, bahno zase aktívne zložky, biologické mikroorganizmy, ktoré pôsobia na regeneráciu kože a podkožia ich zvýšeným prekrvením, majú chondroprotektívny účinok, zároveň aj tlmia bolesť a opuch. Ako prídavný efekt je antimikrobiálny, protiplesňový a protiparazitický účinok termálnej vody. Už po dvoch týždňoch liečby v Kúpeľoch Piešťany pacient pocíti blahodárny efekt aplikovanej balneoterapie.

Unikátna je metóda peloidokinezioterapie na malé ručné zhyby, kde pacient precvičuje kĺby rúk ponorené v bazéniku s horúcim bahnom. Neoddeliteľnou súčasťou je i hydroterapia v uhličitom termálnom kúpeli, perličkovom kúpeli a v hydromasážnej vani. Na posilnenie pozitívneho pôsobenia balneoterapie sa využívajú rôzne druhy elektroliečby, skupinová alebo individuálna rehabilitácia.

Pri bolestiach chrbtice majú svoje opodstatnenie trakcie v termálnej vode v bazéne a špeciálne liečebné metódy, ako sú plynové injekcie, akupunktúra, laseroterapia, ale i suchý uhličitý kúpeľ. Na odľahčenie váhonosných kĺbov, bedier, kolien a celej chrbtice odporúčame plávanie, prechádzky v kúpeľnom parku. V prípade nadváhy sú pacientom k dispozícii asistentky výživy.

V prípade záujmu vypracujú individuálny jedálny lístok, na základe ktorého jedla pripraví tím kuchárov tak, aby boli chutné, výživné a energeticky menej náročné. Na reumu, samozrejme, neexistuje žiadna diéta. Lekári však zaznamenali zlepšenie pri stredomorskej výžive, v ktorej je veľa ovocia a zeleniny, a jedál z rýb. Hlavným cieľom je, aby sa hmotnosť pacienta upravila alebo udržala na optimálnej úrovni.

Ilustračné foto

Pridaj komentár