Aké výhody má, keď si dáte pauzu od sociálnych médií?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Moderné technológie a k nim patriace sociálne siete nám zjednodušili a svojím spôsobom aj obohatili život. Napriek výhodám, ktoré poskytujú – napríklad kontakt s priateľmi z minulosti, so vzdialenou rodinou či kolegami bez potreby presúvať sa, nemôžeme ignorovať ani negatíva. Nadmerné ponorenie sa do online sveta znamená totiž aj pocity úzkosti, osamelosti a nárast depresií. Prečo si dať pauzu od sociálnych sietí?

Ako zistíte, že na vás sociálne médiá vplývajú negatívne?
Prečo je vhodné občas sa úplne odstrihnúť od sociálnych médií?
Kedy je najvyšší čas na život mimo internetu?
Ako na technologický detox, keď ste zvyknutí neustále kontrolovať nové správy a bezcieľne scrollovať?
Čo získate, keď si dáte prestávku od sociálnych sietí?

Isteže, je skvelé vidieť, ako sa darí vašim kamarátom, blízkym, spolužiakom či kolegom, ale to neznamená, že svet stratil jeden z rozmerov a odteraz život beží na sociálnych sieťach. Mnohí mladí ľudia trávia listovaním na stránkach novodobých médií väčšiu časť dňa, dokonca s nimi vstávajú i zaspávajú. Keďže sociálne médiá neukazujú realitu, ale veľmi skreslený obraz, plodia množstvo negatívnych emócií, ako sú závisť, nenávisť, hnev či strata sebavedomia. Výsledkom je napríklad syndróm FOMO, ale tiež depresia a strata sebaúcty. Ako z toho vykorčuľovať so zdravou kožou?

Nehovorme nie, ale udržujme zdravý vzťah

Moderné technológie majú svoje pre a proti. Nemusíme ich automaticky škrtať zo svojho života, dôležité je rozpoznať, kedy je už náš vzťah so sociálnymi médiami nezdravý. Ideálne je naučiť sa sociálne siete využívať konštruktívneobmedziť čas, ktorý strávime pred displejom či obrazovkou. Prečo je to také dôležité? Je to jednoduchý spôsob, ako si ochrániť duševné a emocionálne zdravie.

Prečo je dôležité urobiť si prestávku od sociálnych sietí

Aj keď tomu možno spočiatku neveríte, prestávka od sociálnych médií zlepší kvalitu vášho života. Keď si určíte limit, koľko času strávite na sieťach, dokážete kompenzovať negatívne dôsledky spojené s nadmerným používaním internetu vrátane závislosti na sociálnych sieťach. Nechajte online účty žiť si vlastným životom a vy budete opäť prítomní v realite. Znova sa môžete sústrediť na svoj každodenný život bez zbytočného rozptyľovania. Táto prestávka vám umožní znovu sa spojiť s tým najcennejším – so sebou samým, s ľuďmi okolo vás a s reálnym svetom.

https://www.cureus.com/articles/31508-social-media-use-and-its-connection-to-mental-health-a-systematic-review

Štúdie jednoznačne ukazujú, že sociálne médiá používa približne 3,96 miliardy ľudí na celom svete, a to v priemere 144 minút denne. I keď to nie je prekvapujúce, pretože digitálne platformy sú navrhnuté tak, aby pútali našu pozornosť a záujem, vyžadujú si od nás obrovskú daň: škodia fyzickému a psychickému zdraviu, reálnym vzťahom i sebaúcte.

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0276236619888944

Signály, že potrebujete pauzu od sociálnych médií:

 • používanie sociálnych médií vám zaberá nadmerné množstvo času,
 • zanedbávate alebo odkladáte dôležité úlohy či aktivity len preto, že ste na sociálnych sieťach,
 • neustále porovnávate seba a svoj život s ostatnými,
 • všimnete si, že často len tak bez cieľa prezeráte kanály sociálnych médií,
 • po online interakcii prežívate nepríjemné emócie: smútok, hnev, úzkosť alebo osamelosť,
 • máte nekontrolovateľnú potrebu byť online, neustále kontrolovať alebo uverejňovať príspevky na sociálnych sieťach,
 • cítite úzkosť, ak ste nejaký čas neboli online,
 • ako prvé ráno a ako posledné pred spaním kontrolujete sociálne siete,
 • ste roztržitý/-á alebo sa nedokážete mentálne sústrediť na dôležité udalosti v reálnom živote, vynechávate spoločenský život, radšej ste online.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo sa stane, keď si dáte pauzu sociálnych sietí?

Sociálne médiá síce uľahčujú život, ale zároveň nás mentálne a emocionálne vyčerpávajú, aj keď si to spočiatku neuvedomujeme. Očista od technológií vás zameria na reálny život a tiež má silu zlepšiť naše zdravie, náladu, sebaobraz, kvalitu spánku a  vzťahy.

https://guilfordjournals.com/doi/10.1521/jscp.2018.37.10.751

Ako sa zmení váš život, keď si dáte pauzu od sociálnych médií?

Ak sa zamýšľate nad prestávkou od sociálnych sietí, ale stále sa neviete rozhodnúť, prípadne sa obávate, že viac stratíte, ako získate, dobre si prečítajte pozitíva, ktoré takáto pauza prináša:

 • menej bolesti hlavy, krku, menej unavené oči,
 • lepšia nálada a menej stresu, úzkosti, depresie a pocitov osamelosti,
 • schopnosť sústrediť sa na pracovné alebo školské úlohy,
 • vyššie sebavedomie, sebaúcta,
 • zmysluplnejšie sociálne interakcie a vzťahy,
 • vyššia kvalita spánku.

TIPY, AKO SA ODPÚTAŤ OD SOCIÁLNYCH SIETÍ, KEĎ STE NA NICH VO DNE V NOCI: 

 1. Obmedzte svoj čas na sociálnych sieťach – ak je pre vás úplné odstrihnutie sa od sociálnych médií nereálne, napríklad kvôli práci, pokúste sa znížiť čas, ktorý na nich strávite. Jedna štúdia ukázala, že skrátenie používania sociálnych médií na 30 minút denne zlepšuje náladu, sústredenie, znižuje úzkosti, problémy so spánkom a pocity osamelosti.
 2. Naplánujte si, čo budete na sociálnych sieťach robiť – ešte skôr, ako otvoríte sociálne siete, si naplánujte, čo tam chcete urobiť. Napríklad: odpovedzte na najnevyhnutnejšie správy a nič viac neriešte. Skúste novinky kontrolovať len raz, maximálne dvakrát denne a nerobte nič, čo nie je nevyhnutné.

Pravidelný oddych od smartfónu a iných digitálnych zariadení znižuje úroveň stresu, zlepšuje koncentráciu, produktivitu a posilní vaše každodenné fungovanie.

 1. Vypnite upozornenia – aj vy máte celý deň naplnený zvukmi rôznych notifikácií? Zbavte sa ich! Neustále upozornenia vám znemožňujú sústrediť sa, starať sa o svoje duševné zdravie a zbytočne vás znervózňujú. Zrušte notifikácie zo všetkých možných médií, bude sa vám dýchať podstatne voľnejšie. Máte predsa možnosť vybrať si, kedy a ako budete komunikovať na sociálnych sieťach.
 2. Nekontrolujte mobil v posteli – chyba, ktorej sa dopúšťa väčšina z nás. Elektronické obrazovky vyžarujú modré svetlo, ktoré oneskoruje uvoľňovanie melatonínu. To je dôvod, prečo horšie zaspávate. Melatonín totiž ovplyvňuje kvalitu spánku. Mozog pripravíte na spánok tým, že najmenej 2 až 3 hodiny pred spaním sa vyhýbate digitálnym zariadeniam. Najlepšie je, keď ich ani do spálne nezoberiete.
 3. Viac sa stretávajte s ľuďmi v realite – priveľa času online znamená málo reálnych stretnutí a zážitkov. Osobné rozhovory, očný kontakt, dotyky, to všetko sú aspekty ľudskej skúsenosti, ktoré potrebujete pre svoje blaho. Zamerajte sa na off-line aktivity: vyberte sa do knižnice, s priateľmi na obed, na koncert či do galérie a skúste pritom zabudnúť na „povinné“ fotky na sociálne siete. Tešte sa z každého okamihu, keď ste plne k dispozícii pre svojich blízkych a oni pre vás.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Neviete sa odpútať od online sveta?

Ak sa cítite intenzívne naviazaná/-ý na sociálne siete, hrozí riziko vzniku závislosti od sociálnych sietí alebo internetu. Nebojte sa vyhľadať odborné poradenstvo. Psychoterapeut vám pomôže nájsť stratené sebavedomie a vytvoriť správny program na odpútanie od vplyvov sociálnych sietí. Základom je naučiť sa opäť fungovať v reálnom trojrozmernom svete so všetkým, čo k tomu patrí. S osobnými kontaktmi, dotykmi, zážitkami, na ktoré nikdy nezabudnete a ktoré vás formujú.

Podčiarknuté a zrátané

Prestávka od sociálnych sietí zlepší vašu duševnú pohodu, ale to stále nie je všetko. Naučí vás byť online zmysluplne, vytvoríte si zdravý vzťah so sociálnymi médiami a zároveň budete pokračovať vo vyváženom životnom štýle.

Ak chcete využívať výhody internetového pripojenia, nedovoľte, aby vás virálne príspevky a preťaženie informáciami dostali do nepohodlia. Predbehnite ich, budete sa cítiť omnoho lepšie.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

Zdroje: choosingtherapy.com, medicalnewstoday.com

Pridaj komentár