Zuzka Šebová oslávila druhé narodeniny Café Luxor

Pred dvomi rokmi sa v bratislavskej Pasáži Luxor otváralo chránené pracovisko, ktoré dalo šancu na pracovné uplatnenie pre ľudí s telesným postihnutím. Včera (16.6.) Café Luxor oslávila svoje druhé narodeniny, spolu so známou slovenskou herečkou Zuzkou Šebovou a moderátorom Ludwigom Baginom. Hostí kaviarne obaja potešili príjemným vystupovaním, keď v milej, narodeninovej atmosfére slávnostne rozkrojili narodeninovú tortu.

Aj na prípravách druhých narodenín, si zamestnanci kaviarne dali záležať. Pre svojich hostí prichystali nové vydanie kaviarenských novín, ktoré zachytávajú najdôležitejšie udalosti posledného roka. Hostia sa tiež mohli tešiť na nové, pestré odznaky, a na novú výstavu detských výtvarných prác, ktoré spájajú dva odlišné svety: svet zdravých detí a svet detí so svalovou dystrofiou.

2-narodeniny-cafe-luxor-hostia

V narodeninový deň bola novinkou aj čerstvo pražená káva, ktorú zamestnanci kaviarne (spolu s dobrovoľníkmi) rozdávali v uliciach starého mesta zadarmo. Osvetu kaviarne a vôňu novej kávy tak šírili všade navôkol.

Počas narodeninovej oslavy sa odohral krátky rozhovor s (nielen) komediálnou herečkou Zuzkou Šebovou, vďaka ktorému sa hostia kaviarne dozvedeli zaujímavosti z jej kaviarenského života. Dozvedeli sme sa, že Zuzka kávu veľmi neobľubuje, no dobrým koláčikom, či limonádou nikdy nepohrdne. Sympatická Zuzka popriala kaviarni dlhý život a dodala:

„Myšlienka Café Luxor sa mi veľmi páči. Som rada, že som sa tejto milej akcie mohla zúčastniť, určite prídem opäť. A veľmi rada.“

Café Luxor je malá, bezbariérová kaviareň v centre Bratislavy. Jej súčasťou sú štyria zamestnanci, ktorí celý deň v práci presedia, ale lenivosť za tým nehľadajte. Dôvodom sú štyri kolesá, ktoré im pomáhajú v pohybe.

Na začiatku návštevy, sa vás ujme čašník na vozíku, Vladko. Neskôr si všimnete aj ďalších usilovných zamestnancov kaviarne – účtovníčku Zuzku, a kreatívne oddelenie zastupujú NatáliaAdamom.

2-narodeniny-cafe-luxor-zamestnanci
V popredí zamestnanci Café Luxor

Café Luxor sa za dva roky prevádzky stala miestom rôznych podporných a osvetových aktivít. Návštevníci tu nájdu nápojový lístok pre nevidiacich, menu pre celiatikov, alebo bezplatnú wifi-zónu. V priestoroch kaviarne niekoľkokrát za mesiac organizujú kultúrno-spoločenské akcie, cestopisné besedy z celého sveta, výstavy diel talentovaných umelcov, ako aj umeleckých diel ľudí s postihnutím (tie si môžete zakúpiť na mieste).

K narodeninovým gratulantom sa pripájame aj my.

Veľa zdravia, Café Luxor!

Redakčne upravené a krátené (jam)

Autor fotografií: Adam Kováč (www.adamkovac.com)

Pridaj komentár