Zuzana Haasová: Kapela The Susie Haas Band je námornícka

Je živým dôkazom, že aj človek, ktorý je celý život na inzulíne, môže byť úspešný. Kapela mediálne známej umelkyne s cukrovkou, Zuzany HaasovejTHE SUSIE HAAS BAND, predstavuje v tieto dni svoj debutový album. Budú na ňom skladby 30 – 50-tych rokov, remixované do podoby nadčasovosti.

Takýto album na Slovensku ešte nie je, takže sama Zuzana Haasová je veľmi zvedavá. Na albume sú aj autorské skladby, v ktorých sú zhudobnené jej básne a texty z knihy Ďakujem mojim múzom, a pesničky, ako Jaj, Zuzka Zuzička. Oslovila som ju na rozhovor.

Vydali ste prvé CD „Námornícka“. Čo to pre vás znamená?

CD je sen, ktorý je realizovateľný, ako každý z mojich snov. Je to aj produkt, ktorý môže posunúť moje hobby niekam ďalej. A tiež je to srdcová záležitosť, keďže sú tam moje autorské texty, ktoré boli písané nielen v ťažkých chvíľach, ako napríklad skladba „Prepáč mi“, ale aj počas chvíľ pohody. Takou je skladba „Káva“. K textom mi píše hudbu skladateľ Milan Hradil, a sú šité na mieru. Viac ich ale bude až na druhom CD. Na tomto, debutovom, pracovali aj hostia, ako vynikajúci klavirista Erik Dimitrov, alebo emočne empatický trumpetista Ján Marciš, a dokonca aj žena-akordeonistka, Marcela Vilhanová.

The Susie Haas Band a vy. Predstavíte nám ľudí z kapely?

Najväčšiu podporu, pomoc a silu mám v mojom mužovi, Martinovi Kostkovi, ktorý je aj manažér kapely a Divadla Haaf. Mojou kapelou prešlo množstvo vynikajúcich hudobníkov. Kapela vznikla, takpovediac, z núdze cnosť, keďže som mala čo spievať, ale nemal ma kto sprevádzať. Začínala som s gitaristom Petrom Luhom a akordeonistom Aleksandrom Vidakovičom. Postupne prichádzali ponuky, a ja som pochopila, že bez kapely to ďalej nepôjde. Dnes už má kapela svoj štýl, vizuál, logo a mňa. Jedinou kapelou, s ktorou spievam, je kapela The Susie Haas Band, a je námornícka. Keď ľudia kdekoľvek nájdu moju fotku, vždy tam musia byť námorníci s čiapkami a nápisom The Susie Haas Band. Inak sú to kapely, ktoré na mne „parazitujú“, pochopiteľne, na sile a kvalite. Je príjemné, že som tá, ktorá inšpiruje. Členmi kapely, okrem mňa, sú: spev – Matej Oravec, saxofón – Ján Slezák, Michal Balla, gitara – Roman Lencsés, akordeón – Námorník Saša, Dávid Szabo, trombón – Martin Haas, bicie – Marcel Balogh. Títo machri sa vedia obliecť aj do kostýmov zvieratiek – pre deti, pre detské Divadlo Haaf. A ja si ich – nielen za to – vážim.

The Susie Haas Band

Informovanosť ľudí o cukrovke. Rozumejú, o čom to je?

Informácií je naozaj veľmi veľa, akoby sa vylialo slané more do sladkej vody. Vždy však záleží od ľudí, či tomu chcú rozumieť. Ale tu by som verejne napísala, že záleží hlavne od redaktorov novín, časopisov, a od médií. Častokrát dajú nepresné informácie, a tak ľudí popletú, pomýlia. Tam by som začala.

Matematika diabetika. Ovládate ju dnes na jednotku?

Ovládam túto matematiku na jednotku, ale niekedy sa mi nechce, a dostanem aj štvorku. To sa stáva aj školákom, keď sa nepripravia alebo nesústredia. A viete o tom, že matematická logika je závislá od stresu? Preto by sa diabetici mali vyhýbať stresom, ako len najlepšie vedia.

Z éteru znejú rôzne skladby. Pôjdete komerčnou cestou?

Pôjdem takou cestou, ktorá sa mi ukáže. Keď to bude z núdze cnosť, pôjdem aj komerčnou cestou, ale k ľuďom. Smiech sa k nim dostáva hlavne tou nekomerčnou cestou. Nemusia o mne ľudia vedieť všetko. Veci na ktorých pracujem, si ľudia nájdu sami, a to sú tí správni ľudia.

The Susie Haas Band

Zuzana Haasová a tanec. Tancujete na to, čo zaspievate?

Tancujem pri hudbe stále. Moje ráno má smer – zapnúť rádio. Dokonca aj náš pes Oli vie, že keď tancujem, že on bude tiež. Už si zvykol, a tancuje so mnou. Tak asi naozaj tancujem stále, keď už to má ako psí príkaz. Počas koncertov učím tancovať ľudí – či sedia, alebo stoja, je to formou zábavy. Ľudia sa nasmejú, a počas bálov a plesov dokonca „predtancuvávam“. Ľudia už pozabúdali, ale ja tvrdím, že na hudbu sa dá tancovať vždy a všetko. Aj valčík na polku, aj tango na polku, je to len o predstavivosti a nadhľade.

Komplikácie spojené s cukrovkou. Zažili ste si niektoré?

Mám cukrovku 26 rokov, a komplikácie sú u každého individuálne. Počas cukrovky chodím na pravidelné kontroly očí, srdca, obličiek, nervových zakončení… A keďže riešim veci postupne, a neodkladám to, nemám komplikácie, ktoré prídu „zrazu“. Predbieham udalosti, a tak to robím aj v živote. Myslím dopredu, a bojím sa, až keď sa je čoho.

Preukaz pre diabetika. Ktoré údaje tam zapisujú lekári?

Preukaz nosím s občianskym, a dokonca aj v občianskom mám napísané, že som diabetik 1. typu na inzulíne, a akú mám krvnú skupinu. Je tam pečiatka, meno a číslo. Údaje som si písala ja: aký druh inzulínu potrebujem, kde mám uložený cukor, a telefón na osobu, ktorú treba informovať, keby ma našli na zemi. Do zahraničia mám jednu A4, a tam je napísané, odkedy mám diabetes, že mám 1. typ, a každý diabetológ vie, čo tam má napísať, aby vám na hraniciach, alebo na letisku nerobili problémy. Diabetik by to mal nosiť so sebou. Ja som zažila veľa srandy bez toho papiera. Najbližšie o tom napíšem na mojom blogu.

Súťaž s Newsletterom SLOVENSKÝ PACIENT o nové CD The Susie Haas Band

Výherkyňou online súťaže s Newsletterom SLOVENSKÝ PACIENT zo septembra 2014, sa stala Katarína z Heľpy. Správna odpoveď bola „Love me or leave me“. Výherkyni CD The Susie Haas Band „Námornícka“ srdečne gratulujeme, a CD jej zakrátko doručíme.

Ďakujeme za vaše odpovede!

Autori fotografií: Maroš Ďatko, Vlado Anjel

Pridaj komentár