Zdravotníctvu dôveruje len 40 percent ľudí

Bratislava 22. apríla (TASR) – Slovenskému zdravotníctvu dôveruje len asi 40 percent Slovákov. Považujú ho za neefektívne a zle zorganizované. Vyplynulo to zo zistení vedcov z Univerzity Komenského v Bratislave (UK), ktorí sa podieľali na sociologickom výskume Zdravie a zdravotná starostlivosť. Výskum pod záštitou Katedry sociológie Filozofickej fakulty UK realizovali na vzorke 1128 respondentov vo veku nad 18 rokov. O výskume TASR informovala Andrea Kučerová z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.
„Príčinou kritického posudzovania zdravotníctva je najmä negatívne hodnotenie takých stránok jeho fungovania, akými sú hospodárenie s pridelenými finančnými prostriedkami, efektívnosť či organizácia systému zdravotníctva a práca našich lekárov,“ zdôvodnil Ján Sopóci, vedúci Katedry sociológie Filozofickej fakulty UK.
Z výskumu tiež vyplynulo, že Slováci si uvedomujú, čo je pre ich zdravie dôležité, iba časť z nich sa tým však riadi. „Zistenia výskumu, založené na výpovediach respondentov, ktorí majú v podobných situáciách tendenciu prezentovať sa pozitívne, potvrdzujú, že až pätinu našich obyvateľov možno charakterizovať ako silných fajčiarov a nemiernych konzumentov alkoholu. Na druhej strane, iba necelá pätina obyvateľov uviedla, že denne vykonáva intenzívnejšiu fyzickú činnosť a iba asi tretina ľudí denne konzumuje ovocie alebo zeleninu,“ dodal Sopóci.
Len asi polovica respondentov výskumu uviedla, že pravidelne absolvuje preventívne zdravotné prehliadky. Až 80 percent ľudí charakterizovalo svoj zdravotný stav ako dobrý a počas minulého roka muselo podľa vlastného vyjadrenia častejšie navštíviť lekára iba asi 16 percent respondentov výskumu. Ťažkosti pri výkone povolania alebo pri práci v domácnosti súvisiace so zdravotnými problémami však priznala takmer tretina z nich.
Výskum bol zameraný na zisťovanie zdravotného stavu nášho obyvateľstva a starostlivosti ľudí o vlastné zdravie, ako i na využívanie systému zdravotného poistenia a zdravotníckych služieb, či zistenie dôvery obyvateľstva v zdravotnícky systém.

Pridaj komentár