ZDRAVOTNÍCTVO: Záchranári nahradia sestry na urgentných príjmoch

Bratislava 29. novembra (TASR) – Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) odmieta, aby sestry na oddeleniach urgentných príjmov nahradili záchranári. Podľa návrhu ministerstva zdravotníctva by už po novom nemuseli byť v službe tri sestry, ale iba dve, pričom jednu by mohol nahradiť aj záchranár. Rezort tvrdí, že záchranári na poskytovanie zdravotnej starostlivosti sú odborne pripravení tak ako sestry. Komora sa však pýta, ako je možné nahradiť tri sestry dvoma osobami, pričom upozorňuje na zníženie personálneho normatívu.
„SKSaPA považuje za neprijateľné, aby ministerstvo riešilo nedostatok sestier v zdravotníckych zariadeniach a nadbytok zdravotníckych záchranárov v teréne umiestnením záchranárov na oddelenia urgentného príjmu,“ napísala komora vo svojom stanovisku. Poukázala, že na urgentnom príjme je sestra špecialistka v odboroch chirurgie nevyhnutná. Argumentuje, že zdravotnícky záchranár je odborne pripravovaný na prácu v teréne, teda rýchly zásah a prevoz pacienta do nemocnice, má tiež iné vzdelanie a kompetencie.
„Záchranári sú erudovaní zdravotnícki pracovníci, ktorí počas svojho profesionálneho pôsobenia denne zasahujú pri veľmi vážnych situáciách a v tých najťažších prípadoch poskytujú prvú pomoc v teréne. Na poskytovanie zdravotnej starostlivosti sú odborne pripravení tak ako zdravotné sestry,“ reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Aj z tohto dôvodu je ministerstvo presvedčené, že dokážu zastať prácu na oddeleniach urgentných príjmov.
Ministerstvo odmieta, že by v tomto prípade išlo o krátenie personálnych normatívov. „Novinka totiž hovorí o minimálne dvoch sestrách, prípadne o jednej sestre a jednom záchranárovi. To znamená, že pracoviská môžu mať na tejto pozícii viacerých pracovníkov a je len na nich, ktorých zdravotníckych pracovníkov si na tieto pozície zvolia,“ skonštatovala Čižmáriková.
Ako vyplýva z novely výnosu ministerstva o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie zdravotníckych zariadení, na centrálnom príjme budú môcť po novom pracovať zdravotnícki pracovníci s nasledovnými kvalifikáciami, odbornou spôsobilosťou: sestra, lekár, zdravotnícky záchranár, sanitár, prípadne aj ďalší zdravotnícki pracovníci.

Pridaj komentár