ZDRAVOTNÍCTVO: Doplatky na antidepresíva vraj majú rásť, MZ to popiera

BRATISLAVA 31. marca (SITA) – Liga za duševné zdravie vo štvrtok vyhlásila, že za niektoré antidepresíva by si od 1. júla mal pacient doplatiť až desaťnásobne viac. Liga sa pritom odvoláva na údajnú dohodu ministerstva zdravotníctva so zdravotnými poisťovňami. Ministerstvo zdravotníctva však tieto informácie popiera.

Podľa prezidentky Psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Lívie Vavrušovej, ak je pacient nastavený na určitý typ lieku, nemôže mu byť zamenený z iného ako medicínskeho hľadiska. Podľa informácií Vavrušovej sa údajná zmena dotkne asi 70 % pacientov.

„Ministerstvo zdravotníctva SR považuje takéto vyjadrenia za strašenie pacientov. Dnes nie je o ničom rozhodnuté, kategorizačná komisia bude zasadať a rokovať na budúci týždeň. Doplatok pacienta nezávisí len od ministerstva zdravotníctva, ale aj od ceny, ktorú si stanovujú samotné farmaceutické spoločnosti,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Katarína Zollerová.

Depresia je závažné psychické ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou nálady, chorobným smútkom a zníženým prežívaním pozitívnych pocitov. Sprievodnými javmi sú aj úzkosť, poruchy spánku a pozornosti. Lieči sa predovšetkým podávaním antidepresív, ktoré v akútnej fáze pomáhajú potlačiť rôzne príznaky a stabilizovať náladu, ich dlhodobé užívanie zas pomáha predchádzať návratu ochorenia.

Pridaj komentár