ZDRAVIE: Zníženie platieb ovplyvní pacienta, varujú premiérku záchranári

Bratislava 30. januára (TASR) – Záchranári žiadajú premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), aby zastavila plánované zníženie platieb pre záchranky, ktorým chce ministerstvo zdravotníctva od februára ročne ušetriť asi päť miliónov eur. Rezort so zástupcami záchraniek viedol minulý týždeň sériu rokovaní, na spoločnom riešení sa však nedohodli.
Podľa záchranárov bude mať zníženie platieb dopad na pacienta, keďže vybavenie posádok Rýchlej zdravotnej pomoci sa dostane na nutné minimum, nebude sa kupovať nové a renovovať. Radičovej tiež pripomenuli, že sú jednou z mála zdravotníckych profesií, ktoré od vlády v uplynulom období nepožadovali zvýšenie miezd pre nelekársky personál. „Zníženie platieb pre poskytovateľov zablokuje akékoľvek vyjednávanie o zvyšovaní platov s našimi zamestnávateľmi,“ píše sa v liste. Zdravotníci tiež varujú pred rizikami, ktoré by nastali, ak by 2500 záchranárov, sestier a vodičov odišlo do zahraničia alebo do inej profesie. „Desať tisíc neošetrených pacientov týždenne, 40.000 pacientov mesačne… Pacientov v ohrození života a zdravia,“ vymenovali.
V otvorenom liste argumentujú, že opatreniu chýba ekonomická argumentácia a logika. „Je zaujímavé, že pri prezentácii a obhajovaní svojich zámerov sa všetky rokovania niesli zo strany ministerstva zdravotníctva a Všeobecnej zdravotnej poisťovne hlavne v duchu: ‚My potrebujeme 5,5 milióna eur. Vzali sme dialýzam, nemocniciam, poisťovniam, špecializovaným ústavom – a vezmeme aj vám!‘,“ zdôraznili zdravotníci.
Doplnili, že vedenie rezortu prišlo na rokovania bez akýchkoľvek overených ekonomických analýz o ziskovosti záchrannej služby. „Absolútne nekompetentne, ba až komicky narábalo s číslami ziskovosti v rozmedzí od 20% do 44%, pričom tak štátni, ako aj súkromní poskytovatelia predložili auditované výkazy so ziskovosťou od 5 do 10%,“ napísali. 
Záchranári preto požiadali o prijatie na Úrade vlády, kde chcú premiérke predložiť svoje požiadavky, argumenty a navrhované riešenia. 
TASR dnes list poskytol prezident Sekcie záchranárov Asociácie záchrannej zdravotnej služby Márián Hudák.

Pridaj komentár