ZDRAVIE: VšZP a lekári sa dohodli na novej zmluve

Bratislava 4. júla (TASR) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a zástupcovia ambulantných lekárov sa dnes v ranných hodinách dohodli na podobe novej zmluvy. Tá by mala platiť podľa podmienok legislatívy 12 mesiacov, cenový výmer však platí do konca kalendárneho roka. Lekári chcú o jeho výške následne rokovať.
„Rokovania boli veľmi ťažké. Pravdou je, že VšZP, ale aj celé zdravotníctvo posledné roky, keďže boli znížené odvody za poistencov štátu, pracujú s veľmi malým rozpočtom. My sme zobrali do úvahy všetky okolnosti a prijali sme také podmienky a takú zmluvu, ktorá v tejto chvíli bola asi jediná možná,“ komentoval šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.
Na základe dohody všeobecní lekári dostanú navýšenie platieb od poisťovne o viac ako osem percent. Navýšenie pre lekárov špecialistov predstavuje 5 percent. Súčasťou celkového navýšenia je aj úprava ceny bodu za prevenciu z 0,028215 eura na 0,031200 eura. „Aj keď situácia v detských ambulanciách týmto nebude vyriešená, ale nádejame sa, že sme upozornili na problém v primárnej starostlivosti o deti a že možno vznikne nejaká koncepcia, ktorá zastabilizuje systém,“ uviedla prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová.
Nové zmluvy ponúkne VšZP všetkým lekárom, ktorí ich mali do 30. júna, kedy bol posledný deň ich platnosti. „Dnešná dohoda pre pacientov znamená, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude oddnes fungovať v štandardnom režime,“ informovala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.
Ambulantní lekári sa so štátnou poisťovňou usilovali dohodnúť niekoľko posledných dní. Zástupcovia lekárov v utorok (3.7.) hovorili, že ponúkli kompromis, pri ktorom by pristúpili na platové podmienky VšZP do konca októbra. Argumentovali pritom tým, že pôvodná ponuka poisťovne pokryje ich výdavky iba na tri až štyri mesiace a následne by hrozilo zatváranie niektorých ambulancií.

Pridaj komentár