ZDRAVIE: Viaceré nemocnice na Zemplíne zatiaľ ďalšie poplatky nezaviedli

Humenné 3. júna (TASR) – Od pacientov na území Zemplína zatiaľ viaceré zdravotnícke zariadenia ďalšie poplatky požadovať nebudú. V humenskej, medzilaboreckej či vranovskej nemocnici sa však tak ako doteraz bude platiť za nadštandard.
Ďalšie poplatky v zdravotníckych zariadeniach navrhuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje desiatky neštátnych nemocníc. Okrem iného presadzuje zavedenie marginálnych poplatkov za lôžkovú starostlivosť. ANS tiež odporučila svojim členom, aby od 1. júna začali napríklad s vyberaním poplatkov za prednostné ambulantné ošetrenie.
Vyberanie poplatkov po 1. júni tohto roka vo viacerých zdravotníckych zariadeniach na Zemplíne nezaviedli. Týka sa to nemocníc v Humennom, Medzilaborciach, Stropkove, Svidníku  a Vranove nad Topľou, ktoré spravuje spoločnosť Svet zdravia. Pre TASR to potvrdil jej generálny riaditeľ Norbert Schellong.
„Nakoľko nám pripadá súčasný stav zavádzania nových nadštandardných poplatkov veľmi chaotický, nechystáme sa k tomu pridať a čakáme až sa situácia na trhu trocha upokojí a až bude povedzme jednotná, homogénna štruktúra toho, aké poplatky máme zavádzať,“ poznamenal.
Zároveň nevylúčil, že celý rok 2011 prebehne v rámci poplatkov v piatich zdravotníckych zariadeniach bezo zmien. Ľudia v týchto nemocniciach si v súčasnosti platia podľa Schellonga napríklad za výber pôrodníka, prítomnosť otca pri pôrode či nadštandardné izby.

Pridaj komentár