ZDRAVIE: Odborári chcú vyššie platy pre všetkých zamestnancov nemocníc

Bratislava 23. januára (TASR) – Zdravotnícki odborári chcú dosiahnuť zvýšenie platov ostatných zamestnancov v sektore zdravotníctva, nielen lekárov a zdravotných sestier. Asi 50 z nich sa preto dnes zišlo na podpornom zhromaždení pred budovou ministerstva zdravotníctva v Bratislave. Týmto spôsobom chceli podporiť svojich zástupcov na poobedňajšom rokovaní odvetvovej tripartity, na ktorom sa bude hovoriť aj o problematike odmeňovania zamestnancov v zdravotníctve.
Ako poukázal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay, prijal sa zákon o platoch lekároch a mal by sa s najväčšou pravdepodobnosťou aj o platoch sestier. Pripomenul, že pokiaľ sa nevyvinul nátlak, tak na takýto krok neboli prostriedky. „Ideme tou cestou, že chceme dosiahnuť úpravu platov všetkým zamestnancom,“ doplnil. Finančnú rezervu vidí napríklad v nevyužitých peniazoch z oddlžovania nemocníc. Ostatných zamestnancov v nemocniciach má byť do 20.000, ich priemerný plat je podľa jeho slov od 600 do 800 eur.
Akcia sa týkala najmä laborantov, fyzioterapeutov, röntgenových asistentov, iných zdravotníckych pracovníkov, administratívnych pracovníkov a ďalších, ktorí pracujú v zdravotníckych lôžkových zariadeniach a bez ktorých by podľa odborov poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom nebolo možné. Odbory pripomínajú, že zdravotníctvo nie sú len lekári a sestry, aj keď sú to dve rozhodujúce profesie pracujúce v nemocniciach, a že vedenie rezortu má postupovať systémovo pri riešení problémov.

Pridaj komentár