ZDRAVIE: Nemocnica Poprad je ochotná s poisťovňou Dôvera naďalej rokovať

Poprad 5. apríla (TASR) – Zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá nemá od 1. apríla tohto roka zmluvný vzťah s Nemocnicou Poprad, a. s., trvá na tom, že spomínanému zdravotníckemu zariadeniu ponúkla celkovo výhodnejšie ceny za účelom ich ďalšej spolupráce v porovnaní s konkurenciou. Popradská nemocnica predĺžila zmluvný vzťah na základe predošlých rokovaní zatiaľ iba zdravotnej poisťovni Union.
Dôvera dnes informovala médiá o cenách, ktoré ponúkla za hospitalizácie Nemocnici Poprad. Zo zverejnenej tabuľky vyplýva, že oproti ponuke dvoch konkurenčných poisťovní bola jej ponuka výhodnejšia v prípade hospitalizácií v rámci pediatrie, chirurgie, anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo napríklad neonatológie.
Vedenie popradskej nemocnice potvrdilo, že v porovnaní jednotkových cien jednotlivých zdravotných poisťovní sú ceny Dôvery v niektorých segmentoch najvýhodnejšie, no aj napriek tomu k dohode nedošlo. „Hlavným dôvodom odmietnutia návrhu zdravotnej poisťovne Dôvera z našej strany bolo nepostačujúce pokrytie zvýšených nákladov nemocnice, spôsobených zákonným zvýšením miezd lekárov od 1. januára 2012 a miezd sestier od 1. apríla 2012,“ konštatoval riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč. 
„Nami požadovaný navýšený finančný objem v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zdravotná poisťovňa Dôvera zohľadnila len na 30 percent, kým zdravotná poisťovňa Union skoro v plnom rozsahu. Keďže naše vzájomné rokovania nedospeli k zhode, od 1. apríla 2012 sme so zdravotnou poisťovňou Dôvera v nezmluvnom vzťahu,“ doplnil riaditeľ s tým, že v záujme pacientov je Nemocnica Poprad ochotná so spomínanou poisťovňou naďalej rokovať. 
Zmluva, ktorú má uzatvorenú Nemocnica Poprad so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, a. s., je platná do 30. júna 2012. Zdravotnícke zariadenie preto v súčasnosti pristupuje k vyjednávaniu o nových zmluvných podmienkach na ďalšie obdobie aj s touto poisťovňou.
Od apríla tohto roka je Nemocnica Poprad nezmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosť pre Dôveru zdravotnú poisťovňu. Nezazmluvnenie sa týka ústavnej zdravotnej starostlivosti, špecializovanej ambulantnej starostlivosti, výkonov jednodňovej zdravotnej starostlivosti, osobitne hradených výkonov a spoločne vyšetrovacích a liečebných zložiek. 
Ošetrenie poistencov Dôvery u ambulantných špecialistov zabezpečuje v týchto dňoch sieť odborníkov v Poprade a okolí. „Ostatných, ktorí mali naplánovaný zákrok v mesiaci apríl, budeme informovať o ďalšom postupe. Plánované výkony zabezpečujeme v  okolitých nemocniciach,“ priblížila PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera Monika Šimunová.

Pridaj komentár