ZDRAVIE: Lekári sa obávajú problémov pri zavádzaní generickej preskripcie

Bratislava 15. novembra (TASR) – Lekárom a lekárnikom by pri prechode na nový spôsob predpisovania liekov na úrovni účinnej látky mal pomôcť manuál z ministerstva zdravotníctva. V ňom sa podľa šéfky liekovej politiky rezortu Michaely Cesnakovej budú nachádzať rady, vzory lekárskych predpisov, ako aj zoznam všetkých liekov podliehajúcich generickej preskripcii a informácie o možnosti zakázať generickú preskripciu v niektorých prípadoch. Následne by mali vzniknúť aj letáky s informáciami pre pacientov.
Manuál by mal byť hotový pravdepodobne na budúci týždeň, podľa Petra Pekaroviča zo Slovenskej lekárskej komory je to však neskoro, keďže manuál mal byť pôvodne dokončený do konca augusta. Tvrdí, že lekári sa tak na plánovanú zmenu nestihnú pripraviť. Myslí si preto, že je nevyhnutné zavedenie prechodného obdobia, pokiaľ sa prejde na generickú preskripciu, s čím však Cesnaková nesúhlasí. Podotkla, že za prechodné obdobie sa mohol považovať čas od začiatku platnosti po účinnosť zákona o liekoch, ktorý túto zmenu prináša. Zákon schválil parlament 13. septembra, platiť začne od decembra.
„Od 1. decembra by sme mali predpisovať lieky celkom po novom, sme presvedčení, že to nebude technicky možné,“ vyhlásil Pekarovič na dnešnom okrúhlom stole ku generickej preskripcii. Poukázal, že na prechod na nový spôsob predpisovania liekov si musia lekári do počítačov nainštalovať nový softvér, skúsenosti z minulosti však ukázali, že jeho dodanie nemusí byť načas. S tým, že lekári nemajú včas od firiem potrebný softvér, sa podľa jeho slov stretávajú napríklad pri zmenách v kategorizácii liekov. Práve týmto možným meškaním zdôvodňoval zavedenie prechodného obdobia. Ako však poukázala Cesnaková, ministerstvo s dodávateľmi softvérov rokuje a na odklad generickej preskripcie nevidí dôvod.
Spôsob predpisovania liekov sa od decembra zmení. Lekári budú môcť aj naďalej napísať na recept konkrétny názov lieku, zároveň však budú musieť uviesť aj účinnú látku, pričom povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek. V prípade medicínskych dôvodov bude môcť lekár zakázať výdaj náhradného generického lieku. Vyplýva to z nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Zmena sa má dotknúť asi 40 percent liekov. Ministerstvo zdravotníctva od tohto kroku očakáva úsporu pre pacientov takmer 50 miliónov eur na doplatkoch ročne.

Pridaj komentár