ZDRAVIE: ANS nesúhlasí s oddlžením výhradne štátnych nemocníc

Bratislava 6. septembra (TASR) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s pripravovaným oddlžením výhradne štátnych nemocníc. „V dôsledku finančne poddimenzovaného a netransparentného spôsobu prerozdeľovania finančných zdrojov zo strany zdravotných poisťovní dochádza rovnako ku zadlžovaniu nemocníc iných zriaďovateľov, pričom tieto nemocnice už realizovali ekonomizáciu svojej činnosti,“ zdôvodnila v písomnom vyhlásení Elena Močilanová z kancelárie ANS.
Zároveň poukázala, že ANS podporuje kroky vlády SR smerujúce k prechodu od „netransparentnej“ individuálnej ceny za hospitalizáciu k systému platieb za diagnózu v rovnakej výške pre všetkých poskytovateľov. „Ak sa však nevykoná komplexné oddlženie všetkých zdravotníckych zariadení, štát umelo vytvorí situáciu, v ktorej sa časť poskytovateľov ocitne v rukách exekútorov a následne bude zlikvidovaná,“ dodáva ANS.
Rezort zdravotníctva by mal na oddlženie nemocníc vyčleniť približne 350 miliónov eur. Rovnako uvažuje nad odpustením pôžičky vo výške 120 miliónov eur. Dôvodom je zámer transformovať tieto zdravotné zariadenia na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár