ZDRAVIE: Ambulantní lekári chcú od poisťovne Dôvera viac peňazí

Bratislava 20. februára (TASR) – Ambulantní lekári chcú od súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera viac peňazí. Viacerí z nich jej preto vypovedali zmluvy a predložili návrhy nových zmlúv, ktoré by mali platiť od apríla. Poisťovňa túto iniciatívu považuje za zbytočnú, keďže súčasné zmluvy platia do konca marca a tento krok na zmluvnom vzťahu nič nemení. Pacientom odkázala, že nemusia mať obavy.
Asociácia súkromných lekárov SR a Slovenská lekárska komora sa obávajú, že pri súčasnom nastavení by bol ambulantný sektor od apríla v kritickom stave a finančnom kolapse. Dôvodom majú byť vyššie mzdy zdravotných sestier. O navýšení zdrojov chcú preto zástupcovia ambulantných lekárov rokovať aj so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. V prípade neúspechu rokovaní zdravotníci nevylučujú ani protestné akcie.
To, že zmluvy medzi poisťovňou a ambulantnými lekármi končia k 31. marcu, je podľa PR manažérky Zuzany Horníkovej známe už dlhšiu dobu. „Zmluvy sa teda končia bez ohľadu na to, či poskytovatelia zdravotnej poisťovni niečo doručili alebo nie,“ poznamenala. Priblížila, že v súčasnosti prebiehajú rokovania o nových zmluvách, pričom návrh by poskytovateľom poisťovňa mohla poslať do konca mesiaca.
Súčasnú iniciatívu lekárov považuje Dôvera za zbytočnú, keďže na zmluvnom vzťahu nič nemení. „Nemení nič ani na tom, že pacienti majú zdravotnú starostlivosť zabezpečenú a nie je žiaden dôvod na to, aby ich lekári neošetrili, respektíve aby mali pacienti obavy,“ uzavrela Horníková.

Pridaj komentár