WIWE: Unikátny prístroj vám zmeria kondíciu srdca v pohodlí domova

Chcete mať každý deň prehľad o tom, ako pracuje vaše srdce?

Zistili ste, že pracovný stres vám spôsobuje arytmiu?

Mali ste vo svojej rodine cievnu mozgovú chorobu alebo infarkt, a obávate sa, že niečo z toho postihne aj vás?

Zelená pre vaše zdravie – správa vášho srdca

Keď je zelená dobrá…

„Si zelený?“, pýtam sa manžela, keď ho vidím s novinkou u nás doma. Spokojne odpovedá, že áno, pretože nový šikovný pomocník mu práve tromi zelenými bodmi odpovedal, že jeho srdce je v dobrej kondícii. A na správu o srdci mu stačila jediná minúta.

Manžel je už muž v rokoch, vo veku, keď sa zvyšuje pravdepodobnosť srdcových ochorení a mozgových príhod. Napriek tomu, že sa príliš nepozoruje, prístroj na rýchle meranie hodnôt zdravia srdcovej činnosti používa – tak ako ja – denne.

Srdcový infarkt a cievna mozgová príhoda

Každodenný stres, nedostatok pohybu, nevhodné stravovanie a celkovo zlá životospráva neustále zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, vrátane srdcového infarktu (infarkt  myokardu) a cievnej mozgovej príhody.

 • Srdcový infarkt je v celosvetovom meradle najčastejšou príčinou smrti. Napriek tomu, že najviac prípadov je medzi 50- a 60-ročnými, dnes nie sú výnimkou ani mladší ľudia.
 • Cievna mozgová príhoda je druhou najčastejšou príčinou smrti. Viac ako 80 % mozgových infarktov je spôsobených upchatím cievy v mozgu. Cievna mozgová príhoda je tiež najčastejšou príčinou predčasnej invalidizácie pacientov.

WIWE obal

Zoznámte sa s Petrou a WIWE

Pred mesiacom som sa stretla na káve s priateľkou Petrou. Keď vyberala z kabelky nejaké drobnosti, zaujal ma na prvý pohľad pôsobivý obal o veľkosti kreditnej karty.

Po mojej zvedavej otázke vybrala z obalu zariadenie, ktoré ma oslovilo minimalizmom a eleganciou. A to som ešte nevedela, aké veľké veci sa v tom malom zariadení skrývajú.

Petra s manželom sú aktívni športovci a veľmi dbajú na svoje zdravie. Novinka WIWE, ktorá sa šikovne zmestí aj do Petrinej peňaženky, im dáva každý deň množstvo odpovedí. Okrem dodržiavania zdravého životného štýlu, sa totiž zaujímajú sa aj o spôsoby ochrany a monitorovania zdravia.

„Motorom“ nášho tela je srdce. A práve WIWE nám o ňom ponúka rýchlu a presnú správu. Zariadenie používa celosvetovo unikátny inteligentný systém, ktorý vyhodnocuje parametre EKG krivky, a tým poskytuje aktuálne informácie o:

 • priemernej srdcovej frekvencii,
 • odchýlkach od normálneho EKG,
 • saturácii krvi kyslíkom,
 • prípadnej srdcovej arytmii,
 • možnom riziku cievnej mozgovej príhody (kvôli fibrilácii srdcových predsiení) a náhlej srdcovej zástavy.

A tak sme sa rozhodli toto múdre zariadenie vyskúšať aj u nás doma…

Ako sme sa zoznámili

Rovnako ako minimalistický dizajn, zvládnutie ovládania je rovnako minimalistické. Aj keď sa na začiatku človek možno obáva, aby niečo nepokazil, WIWE nás naviguje tak, že na konci všetko vyzerá ako hračka.

Na vyhodnotenie výsledkov je potrebná mobilná aplikácia WIWE, ale sťahovanie mobilných aplikácií patrí už dnes k bežným zručnostiam. Bezplatnú aplikáciu si môžete jednoducho stiahnuť z obchodu aplikácií (App Store a Google Play).

Aplikácia si počas inštalácie vyžiada povolenia od telefónu alebo tabletu – na komunikáciu cez Bluetooth, na prístup ku kontaktom, aj k e-mailovej adrese. A potom nás už vedie sama.

Pri registrácii som si po zadaní bežných osobných údajov (meno, mailová adresa, výška a hmotnosť, až po vlastný chorobopis), ktoré zostávajú v aplikácii, vytvorila vlastný účet. Po registrácii a spárovania prístroja WIWE a zaradenia, v ktorom je nainštalovaná aplikácia WIWE, a po pripojení pomocou Bluetooth, je prístroj pripravený na použitie.

Ako WIWE funguje?

Nový prístroj treba najskôr nabiť. Plné nabitie batérie signalizuje zhasnutie červených LED indikátorov na vrchnej časti zariadenia.

Prístroj WIWE má veľmi ľahké ovládanie, pretože na ňom existuje len tlačidlo na zapnutiedva body na meranie. A graficky zaujímavý indikátor činnosti, ktorý nám sám napovedá, kedy začať a kedy skončiť.

Pri hľadaní pripojenia cez Bluetooth v ňom prebehne svetelný signál. Ak je spojenie nadviazané, a býva nadviazané rýchlo, koncový bod krivky indikátora začne blikať a po spustení merania bude nepretržite svietiť. Unikátnosť zariadenia je aj v tom, že na meranie nepotrebuje dlhý čas – na prípravu mu stačí 10 sekúnd, na meranie a vyhotovenie EKG minúta.

A čo musíme urobiť my? Len tú minútu pokojne sedieť a bruškami palcov oboch rúk jemne držať dva jasne označené body na prednej strane WIWE zariadenia.

Hodnoty činnosti srdca môžeme merať on-line, so smart zariadením, alebo off-line – bez smart zariadenia. V prvom prípade máme výsledky merania k dispozícii hneď, v druhom prípade sa ukladajú priamo do WIWE zariadenia.

Pri off-line spôsobe možno uložiť až 50 meraní a po spojení s aplikáciou ich vyhodnotiť. WIWE teda môžeme využiť kdekoľvek. Jednoducho povedané – WIWE parametre kondície srdca meria a aplikácia vyhodnocuje namerané dáta.

WIWE vysledok merania

Červená varuje, zelená upokojuje, žltá upozorňuje…

EKG krivka a jej vyhodnotenie, hodnota hladiny kyslíku v krvi, aktuálny stav srdcového svalu a ďalšie dôležité parametre. Aplikácia WIWE nás po 60 sekundovom meraní prepne do výsledkov nášho merania. Farebné body ukazujú, či sú namerané parametre kondície nášho srdca v normále, alebo sa mierne, prípadne viac vychyľujú.

Červenážltá farba nás upozorňujú, že meraný parameter nie je v rámci normálu, zelená farba nás uisťuje, že všetko je v poriadku. Aplikácia poskytuje po „rozkliknutí“ aj podrobnejšie informácie. Výsledky sú automaticky exportované do formátu pdf, kde sú aj základné údaje o konkrétnom meraní (meno, dátum, čas).

Vďaka tomu môžeme zaznamenané výsledky merania poskytnúť e-mailom aj lekárom. Výsledky sa ukladajú pri každom meraní, takže vďaka zoznamu máme prehľad o vývoji hodnôt v istom časovom úseku a dokážeme zaznamenať, kedy sa v nich niečo zlepšilo alebo zhoršilo.

Poznámky, ktoré si môžeme do záznamov ukladať, hovoria aj o okolnostiach, za ktorých bolo uskutočňované – pri športe, pri pití kávy, po užití liekov. Aj tieto „drobnosti“ môžu mať totiž dopad na konečný výsledok merania.

Čo mi WIWE povedalo?

Som relatívne zdravý človek a usilujem sa žiť zdravo. Stresu v práci a každodenným starostiam sa však vždy vyhnúť nedá, no WIWE ma uisťuje, že moje srdce to doteraz zvláda predsa len dobre.

Sú však situácie, keď namiesto zeleného bodu naskočí – síce ojedinele, ale predsa –  varovná „červená“. Vtedy viem, že potrebujem „vypnúť“ – nepripúšťať si pracovné problémy, nadmerne nehodovať, či neleňošiť. A našla som si čas aj na preventívnu prehliadku v ambulancii môjho všeobecného lekára.

Správa o srdciach celej rodiny

O výhody WIWE sa môžete podeliť s celou rodinou. Aplikácia WIWE totiž umožňuje vytvoriť viac podúčtov a pravidelne merať zdravie srdca všetkým členom rodiny.

U nás doma si to už vyskúšala moja mama, aj sestra. Ale zmestilo by sa doň celé široké príbuzenstvo, a ešte aj priatelia, pretože v aplikácii WIWE nie je počet profilov limitovaný.

WIWE je dobrou pomôckou pre starších ľudí (napr. s genetickými predispozíciami k srdcovým ochoreniam), pre obéznych, či ľudí s inými častými zdravotnými problémami. Využiť ju môžu aj aktívni športovci, alebo tí, ktorí žijú kvôli práci v permanentnom strese.

Na druhej strane však treba zdôrazniť, že WIWE nenahrádza lekárske vyšetrenia! Diagnostiku zdravotných problémov musí vykonať ošetrujúci lekár. WIWE zariadenie nás len upozorňuje, že niečo s nami nie je v poriadku, preto treba navštíviť lekára.

WIWE ma poslalo k lekárovi…

Presne takúto skúsenosť zažil aj Andrej (39 rokov), úspešný projektový manažér, ktorý si požičal WIWE najskôr na „vyskúšanie“ od priateľa.

„Hneď pri prvom meraní sa ukázali odchýlky v jednej z hodnôt merania. Nepripisoval som tomu žiadny význam, ale keď sa to opakovalo pri každom meraní, navštívil som svojho lekára, ktorý ma odporučil na kardiologické  vyšetrenie. A EKG u kardiológa potvrdilo tzv. bifascikulárnu blokádu, čo je porucha komorového vedenia. Zmenil som niektoré moje zlozvyky a dnes si už dávam na viac vecí pozor. WIWE preto považujem za veľmi dobrý spôsob prevencie, pretože ma učí zdravšie žiť,“ hodnotí svoju skúsenosť Andrej.

Ak sa odchýlky od správnej činnosti srdca zistia včas, je veľká šanca, že liečba môže byť úspešná. Horšia situácia nastáva, keď o sebe nič nevieme, neupozorňujú nás žiadne zdravotné ťažkosti, a potom k lekárovi prídeme neskoro, už so závažnejším štádiom srdcového ochorenia.

Preto je nevyhnutné, aby sme svoje srdce chránili a pravidelne kontrolovali. Certifikované diagnostické zariadenie WIWE dokáže zabrániť tomu, aby nebolo neskoro.

WIWE zariadenie

Keď poznáme riziko, môžeme ho zmeniť!

každodennom zhone nemáme príliš veľa času na pravidelnú kontrolu nášho zdravia. A priznajme si, že náš životný štýl je kvôli nespočetným povinnostiam a nechcenému stresu často vystavený rôznym skúškam. Ale srdce máme len jedno.

 • Srdce je obdivuhodná pumpa, ktorá pravidelnými sťahmi neúnavne posiela krv do obehu.
 • U zdravého človeka vydá za život 2,5 miliardy rytmických úderov.
 • Pracuje bez prestávky 24 hodín denne, po celý život.
 • Denne sa stiahne približne 100 000-krát.
 • Za minútu prečerpá asi 5 litrov krvi.

Momentálne trpí v Európe viac ako 14 miliónov ľudí na chronické srdcové zlyhávanie. A počet ohrozených neustále rastie. Odhaduje sa, že v roku 2020 sa v Európe prejaví až u 30 miliónov ľudí. Na Slovensku postihuje chronické srdcové zlyhávanie približne 100 000 ľudí.

Čo poviete, dosť dôvodov, aby si srdce zaslúžilo našu pozornosť? A práve WIWE nám dokáže povedať, či sa oň staráme dobre a nasmeruje nás k zdravšiemu životnému štýlu.

Čo by ste ešte mali vedieť WIWE:

 • Je kompatibilné s iOS 8.1+ a Android 5.0+ zariadeniami s Bluetooth 4.0.
 • Bolo testované a vyvíjané poprednými kardiológmi.
 • V celej Európskej únii je hodnotené ako právoplatné, certifikované diagnostické zariadenie na všeobecnú kontrolu srdca.

Prof. Béla Merkely

Riaditeľ srdcovo-cievneho centra Semmelweisovej univerzity, profesor a vedúci oddelenia kardiológie – kardiologického centra, lekár MTA (Maďarská akadémia vied), viceprezident Európskej únie kardiológov:

„WIWE ponúka na dennej báze možnosť neobmedzeného počtu meraní záznamov EKG a monitorovania hladiny kyslíka v krvi. Lekári majú možnosť získať z výsledkov dôležité informácie, poskytnuté elektronicky alebo pacientom osobne, ktoré zahrňujú pulzovú frekvenciu srdca, prípadné dočasné nezrovnalosti v EKG, arytmiu, či nedostatok kyslíka v krvi. Osobne WIWE odporúčam nielen za účelom monitorovania pacientov so srdcovými problémami, ale ponúka ďalšie užitočné informácie aj pre zdravých ľudí – ako prevencia srdcových a kardiovaskulárnych ochorení.“

Pridaj komentár