VÚB pomohla deťom v DFNSP

Predseda Správnej rady Nadácie VÚB Ignacio Jaquotot odovzdal vo februári zástupkyni riaditeľa Detskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Zuzane Laluhovej-Striežencovej symbolický šek v hodnote 30 000 eur, ktorý má byť použitý na zabezpečenie klimatizácie v šiestich sterilných boxoch transplantačnej jednotky kostnej drene. Nadácia VÚB pritom prispela už v roku 2007 sumou 16 590 eur na rekonštrukciu a rozšírenie transplantačnej jednotky kostnej drene v DFNsP.

„Nadácia VÚB sa angažuje v pomoci onkologickým pacientom aj vydávaním charitatívnych platobných kariet Dobrý Anjel,“ pripomenul v tejto súvislosti Ignacio Jaquotot. „Už niekoľkokrát sme podporili rôzne zdravotnícke zariadenia v celej SR a sme radi, že môžeme pomôcť aj DFNsP v Bratislave pri nákupe zariadení optimalizujúcich liečbu detských pacientov,“ dodal Ignacio Jaquotot. Riaditeľ DFNsP Daniel Žitňan poďakoval Nadácii VÚB za finančný dar a podporu DFNsP v Bratislave aj v minulých rokoch, keď nadácia v roku 2009 prispela sumou 4 0000 eur na nákup prístrojového vybavenia pre Detskú kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny. Zdôraznil tiež, že súčasný stav transplantačnej jednotky kostnej drene je napriek čiastkovým modernizáciám z priestorového hľadiska nevyhovujúci a bez ďalšieho rozšírenia oddelenia už nie je možné zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre deti z celého Slovenska.

Treba povedať, že projekt transplantačnej jednotky kostnej drene zahŕňa šesť izolačných boxov, desať lôžok, nové ambulancie a stacionár. Starostlivosť o deti, u ktorých je transplantácia kostnej drene často jedinou šancou na záchranu života, je o to cennejšia. Táto transplantácia je liečebnou metódou, ktorá sa využíva pri liečbe zhubných ochorení, pri liečbe vrodených a získaných porúch krvotvorby, pri liečbe vrodených porúch imunitného systému a pri niektorých ochoreniach látkovej premeny.

U detského pacienta bola prvá transplantácia kostnej drene uskutočnená v novembri 1995 na II. detskej klinike DFNsP v Bratislave. Toto pracovisko je stále jedinou klinikou na Slovensku, kde vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek u detí. Počas svojej existencie vykonali 223 transplantácií, z toho 125 alogénnych a 98 autológnych. Ročne tu vykonajú 20 alogénnych a 10 autológnych transplantácií, pri ktorých tridsať detí dostane šancu na záchranu svojho života.

Pridaj komentár