Vtipy o postihnutých: Aj my sa vieme zasmiať, aj keď tomu neveríte

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Dieťa sedí na vozíku, díva sa z okna a plače. Sleduje totiž deti, ktoré sa spolu hrajúsmejú, a ono sa k nim nikdy nebude môcť pridať. Potom sa ho pokúsia rozveseliť zdravotní klauni, a nepodarí sa im to – je to nemožné.

Dospelý človek s postihnutím, je na tom ešte horšie. Dlhé roky trápenia mu vzali všetku psychickú energiu. Iba sa nešťastne pozerá do steny, kým jeho rovesníci majú úsmevy od ucha k uchu, pretože sa zabávajú so svojimi rodinami a priateľmi.

Tak vyzerá jeden z najrozšírenejších stereotypov o ľuďoch s postihnutím. A je to úplný nezmysel.

Prečo je humor v živote postihnutých nevyhnutný?

Netvrdím, že život s vážnou diagnózou je ľahký, pretože nie je. Okrem toho, podaktorí „urýchlene“ zomierame. A je tu aj finančná stránka, rôzne bariéry, predsudky jednotlivcov, kvalita slovenského zdravotníctva, či diskriminácia zo strany vysoko postavených ľudí.

Každý občan Slovenskej republiky, ktorý je postihnutý, má množstvo vážnych, dennodenných problémov. A keďže ľuďom, ktorí majú tú moc, aby naše životy zlepšili, na nás akosi nezáleží, prirodzene sa potrebujeme smiať.

Veď, povedzme si úprimne – čo iné nám aj zostáva?! Fackovať kompetentných nemôžeme, hlavne nie s ochrnutými rukami.

Dokážu sa ľudia s postihnutím smiať?

Nejaké tie problémy, často aj veľmi vážne, má každý človek, nielen postihnutí ľudia. V tomto nie sme až takí odlišní. Ale kto si myslí, že životné problémy „mažú“ zdravému človeku emócie? No u ľudí s postihnutím, sa to očakáva „automaticky“.

Vezmite si, čo sa stane, keď sa zasmeje pes, teda iný živočíšny druh. Ľudia sa potešia, aké je to zlaté, no nerobia z toho vedu. Ale keď sa zasmeje človek s postihnutím? Zázrak! Volajte miestne spravodajstvo!

Vážne. Ako človek so spinálnou svalovou atrofiou, ani nemôžem spomenúť, že sledujem nejaký YouTube kanál iba preto, že je podľa mňa vtipný. Lebo niektorí ľudia by mi hneď poradili, že mám autorom napísať správu, akí sú skvelí, že dokážu rozosmiať dievča vo vážnom stave.

O tom, že môj smiech nie je nič vzácne, títo ľudia asi netušia. A už vôbec si nevedia predstaviť, ako sa dokážeme s mamou smiať aj v nemocnici, a tak veľmi, že nás raz v noci prišiel utíšiť lekár. Chudák, bol „nový“, tak ešte netušil, do čoho ide, keď ma prijal na oddelenie, a dal mi oxymeter.

(Pulzný oxymeter je elektronické zariadenie, ktoré meria množstvo kyslíka v krvi. Nasadzuje sa na ukazovák, pozn. red.)

vtipy-o-postihnutých-2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Má humor hranice? A čo vtipy o postihnutých?

Keď ľudia zistia, aký je môj obľúbený druh humoru, sú celkom zmätení, a niektorí dokonca pobúrení. Mám totiž najradšej čierny humor a predovšetkým ten, ktorý naráža na nejaké postihnutie.

Odvážim sa povedať, že toto mám spoločné s väčšinou mojej komunity. Ale, samozrejme, každý má iný vkus. Rozdiel je aj v tom, kde má kto hranice. Tie treba bez výnimky dodržiavať!

Každý, kto ma pozná osobne, vie, že napríklad ja tú hranicu prakticky nemám. Robím si srandu aj z toho, že zomieram:

 „Zase zomieram – už to nie je zaujímavé. A ty ako?“

Alebo z môjho dýchacieho prístroja:

„Tento zvrat nerozdýcham!“

Alebo z ľudí, ktorí sa ku mne správajú nevhodne:

„Aha, čumil ukazovavý!“

A zo všetkého ostatného, čo je medzi tým.

Človek s postihnutím, ktorý povie vtip, nie je hrdina

Mnohí z tých, ktorých môj humor nepoburuje, však zaujmú pomýlený postoj – urobia zo mňa hrdinku. Veď sa len pozrite na to zúbožené, ochrnuté, postihnuté dievčatko! Ona je taká silná, že ešte dokáže nájsť humor vo svojom tragickom živote!

Nie. Nech už si o mne myslíte čokoľvek, prosím vás, hlavne toto nie. Ide totiž o „stereotyp inšpiratívneho človeka, o ktorého škodlivosti som písala v predchádzajúcom článku. Nie, nechcem byť pre nikoho inšpiratívnym objektom.

vtipy-o-postihnutých-3
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kedy sú/nie sú v poriadku vtipy o postihnutých?

Som jedine rada, ak moji blízki nemajú žiadne zábrany a robia si srandu zo všetkého, čo sa týka môjho postihnutia. No kľúčové je slovo „blízki“.

Keď mi priatelia povedia, že vyzerám ako Voldemort po smrti, alebo že zniem ako Darth Vader, budem sa smiať ako prvá. Ale, ak by mi to povedal nejaký náhodný človek na ulici, už by to také vtipné nebolo.

Niektorí ľudia s postihnutím však podobné vtipy považujú za nemiestne, nech ich hovorí úplne ktokoľvek. Tu si musíme uvedomiť, že každý má inú povahu a inak sa vyrovnáva so svojou diagnózou.

Ako vo všetkom, čo sa týka medziľudských vzťahov, záleží od vzájomného súhlasu a porozumenia. Opýtať sa, či je pre človeka niečo v (ne)poriadku, teda nikdy neuškodí.

vtipy-o-postihnutých-4
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prečo je humor dôležitý pre všetkých zúčastnených?

V každom prípade – či človek, alebo nemá rád humor o postihnutiach, nesmiete sa s ním báť žartovať. Veď humor je dôležitou súčasťou života, a ľudia s postihnutím v tomto nie sú výnimkou. Sme predsa normálni ľudia, ako všetci ostatní.

Z môjho pohľadu, humor o postihnutí dokáže obrátiť každú situáciu o 180 stupňov – vrátane tých dramatických, keď ide o život. Napríklad, keď sa dusím a celá očerveniem.

Ak mi tu začnete panikáriť, nepomôžete mne, ani sebe. Ale ak namiesto toho poviete: „Ako pekne si sa zladila s oblečením,“ tak sa hneď zmení atmosféra, a aj zachraňovanie pôjde ľahšie.

No takisto ide o obyčajnú ľudskosť. Humor ľudí zbližuje, stavia ich na tú istú úroveň. A rovnosť je niečo, čo ľuďom s postihnutím chýba asi najviac.

Preto keď si niekedy poviete: „Neviem, či sa mám smiať, alebo plakať,“ správna odpoveď je vždy: SMIAŤ SA.

Alebo ste ešte nepočuli o pozitívnych účinkoch smiechu na zdravie?

(A pokojne to môžu byť vtipy o postihnutých, ak si nás podržíte v úcte.)

Článok „Vtipy o postihnutých: Aj my sa vieme zasmiať, aj keď tomu neveríte“ vznikol v spolupráci s blogerkou webu ŽivotPlnýSmagie.

Pridaj komentár