Všetko o levanduli, s levanduľou, v levanduľovom

SLOVENSKÝ PACIENT zistil, že v Bratislave uvádzajú tento víkend špeciálne trhy pre milovníkov levandule s názvom Dotyk levandule. Nájdete ich v centre mesta na Obchodnej ulici 66, kde sa uskutočňujú netypické trhy s rôznymi výrobkami.

Návštevníci si môžu ešte aj dnes, 16. júna, v čase od 10:00 do 19:00 h., kúpiť kozmetické výrobky, kvety, výživové doplnky s extraktom z levandule vyrobené na Slovensku a v Česku, sviečky alebo dizajnové veci. Smiete ochutnať aj víno, kávu, čaj alebo koláčiky z levandule.

Túto akciu vymyslela skupinka chalanov, ktorí sa snažia propagovať levanduľu a hand made výrobky. Trh manažuje Lavender caffe – bar. Ponúkajú tu pochúťky z levandule po celý rok. Ak vstúpite, dotknete sa tejto skvelej liečivej rastlinky, a možno vyhráte niektorú z voňavých „fialových“ cien.

O levanduli

Nálev z kvetu levandule sa pridáva do kúpeľa. Levanduľa se vkladá aj medzi oblečenie v šatníku – ako vôňa v plátennom vrecúšku, ktorá zároveň odpudzuje mole. Levanduľa sa používa v kozmetike, a v kuchyni je jednou z ingrediencií do provensálskeho korenia. Kvet levandule sa pre upokojujúce účinky pridáva do zmesi byliniek užívaných pri bolestiach hlavy, nespavosti, nervozite a závratoch. Levandula mierne znižuje krvný tlak. Masážne oleje z levandule pomáhajú pri reumatických bolestiach, a majú povzbudzujúci účinok.

Pridaj komentár