Vianočný bazár chalaňov: Tešíme sa veciam, ktoré majú príbeh

Juraja Kemku, Roba Jakaba, Lukáša Latináka a Maja Miezgu inšpirovali kolegovia v Čechách.  Aňa Geislerová, Táňa Vilhelmová a režisér Peter Butko kedysi v Prahe rozmýšlali, ako si spríjemniť predvianočný čas, a vymysleli bazár pre svojich známych. Bazár dosiahol veľký úspech, postupne sa rozrastal, a tento rok oslavujú desiate jubileum. Pred pár rokmi ich pozvali na koncert vystupovať, a im sa myšlienka tak zapáčila, že bazár chceli mať aj na Slovensku. A tak bazár na Slovensku funguje už štvrtý rok. Rozprávame sa o ňom s Jurajom (na snímke vľavo dole) a Robom (na snímke vpravo dole).

 

Ide o celoslovenský charitatívny projekt?

Juraj: Celá akcia, teda predaj vecí, a aj záverečný koncert, sa koná v Bratislave. Prispieť sa ale dá z celého Slovenska – vkladom priamo na náš účet. Detaily si stačí jednoducho nájsť na našej stranke www.vianocnybazarchalanov.sk.

Robo: Takže sme vlastne celosvetoví, lebo prispieť sa dá z celého sveta!

Aké boli ohlasy ľudí z minulých bazárov?

Juraj: Parádne! Preto robíme už štvrtý ročník (smiech). Minulý rok mi jedna pani povedala, že sa pre ňu bazárom začínajú Vianoce! Teší nás, že sa ľuďom u nás páči, a že sa vracajú každý rok.

Robo: Hneď v prvom roku prišlo na bazár toľko ľudí, že sme boli prekvapení. Každým rokom bazár rastie: počtom ľudí, ktorí nás prídu podporiť, sprievodnými akciami, ktoré pri bazári organizujeme, aj kvalitou vecí, ktoré predávame. Pre niektorých sa bazár stal súčasťou predvianočnej tradície: prísť ho podporiť, a „nadýchať sa vianočnej atmosféry“.

Kedy a kde prijímate dary do bazáru?

Robo: V piatok, 6.decembra, budeme od 10:00 do 21:00 zbierať darované veci tam, kde každý rok – v Národnom osvetovom centre, teda v bývalom V-klube na Námestí SNP, oproti Starej tržnici.

Čo všetko môžu ľudia priniesť z domu?

Juraj: Čokoľvek, čoho sú ochotní sa vzdať, je to pekné, zachovalé, praktické, originálne alebo milé, skrátka – čokoľvek, čo môže ešte niekto použiť, a bude ochotný za to zaplatiť. Tešíme sa veciam, ktoré majú nejaký príbeh.

Robo: V bazári predávame takmer všetko – knihy, CD-čká a DVD-čká, hračky, domáce potreby a elektrospotrebiče, elektroniku, športové potreby, šperky, ozdoby a ošatenie, a aj čokoľvek, čo sa do žiadnej z týchto kategórii zaradiť nedá.

Budú sa predávať veci, alebo nielen to?

Robo: Okrem toho, že si v bazári ľudia môžu zohnať vianočné darčeky, môžu si prísť len tak posedieť pri varenom vínku, nejakých dobrotách. Každý rok rozširujeme náš gastro-kútik. Prvý rok sme podávali palacinky, ďalší rok pribudli francúzske syry, a minulý rok som sa pustil do nakladaného hermelínu. Predal sa hneď prvý deň, v noci sme potom rýchlo dorábali ďalšie (smiech).

Juraj: Tento rok nám pribudne do gastra aj káva, aby sme všetci dlhšie vydržali (smiech). Ale už tradične budú k dispozícii spoločenské hry pre deti aj dospelých, a detský kútik pre tých najmenších. A možno príde aj Mikuláš.

Ceny za veci sú jasne dané, či dohodou?

Juraj: Ceny dohadujeme priamo v pokladni. Podľa toho, čo sú ľudia ochotní dať, a podľa toho, akú hodnotu usúdime, že daná vec má. A samozrejme platí – čím viac vecí si človek zoberie, tým lepšia cena sa nakoniec „vyhandluje“.

Stretneme tam aj hercov z Astorky?

Robo: Každoročne pozývame našich kamarátov, hercov, hudobníkov, umelcov, a nielen z nášho domovského divadla. Veríme, že aj tento rok nás mnohí z nich prídu podporiť  – nielen kúpou nejakej veci, ale nám pomôžu aj predávať, či pripravovať vianočné dobroty.

Kam presne pôjde výťažok z predaja vecí?

Robo: Keďže sme štyria, podporujeme vždy štyri projekty, štyri zážitky. Každý z nás si vyberie tému, ktorá mu je blízka, alebo ho zaujíma, a vymyslí  – spolu s nejakým konkrétnym občianskym združením – zážitkový projekt. Ja som si, napríklad, minulý rok vybral občianske združenie Equity, ktoré podporuje ľudí v rómskych osadách v integrácii do spoločnosti. Cez leto pripravili v Banskej Štiavnici tábor a workshopy pre deti a mládež zo sociálne znevýhodneného prostredia. Boli sme ich v tábore navštíviť, a bol som tou atmosférou nadšený. Preto som sa rozhodol, že „môj“ projekt bude tento rok opäť s Equity, a nadviažeme na to, čo sme s deťmi vybudovali minulý rok.

Juraj: Ja som sa tento rok rozhodol pre projekt s bývalými politickými väzňami. V spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska pre nich pripravujeme výlet do pevnosti v Komárne a pobyt v kúpeľoch. A ak všetko vyjde a vyzbierame dosť peňazí, pripravujeme aj fotoreport z tejto akcie. Lukáš sa rozhodol podporiť mladé talenty zo sociálne slabších pomerov, aby mohli svoje umelecké vlohy rozvíjať. A Majov projekt bude zameraný na zážitky pre bezdomovcov a predajcov časopisu Nota Bene.

Je avizovaný žúr Bazára chalaňov verejný?

Juraj: Samozrejme! Bez verejnosti by to nebolo ono! Lístky ako každý rok predávame na Ticketportali.

Robo: Každoročne oslovujeme množstvo rôznych kapiel, spevákov, hercov, umelcov. Program nakoniec vyskladáme z takmer tridsiatky rôznych čísel a vystúpení. Všetci umelci nám na žúr prídu zahrať zadarmo, a tak celá suma z predaja lístkov môže byť prirátaná k samotnej zbierke.

Kto a ako môže byť podporený ďalší rok?

Juraj: Každý z nás si už počas roka vyberie tému, ktorá mu je blízka, resp. ho niečo osloví. Mňa tak, napríklad, oslovil rozhovor s predsedom Konfederácie politických väzňov, Antonom Srholcom. Ľudia, ktorí boli v bývalom režime nespravodlivo odsúdení, nedostali žiadnu satisfakciu, a mnohí z nich majú ťažký život v chudobe – dodnes. Na nejaké pozitívne zážitky či výlety im často nezostávajú peniaze. Hneď mi napadlo, že toto je predsa naša parketa!

Robo: Novým nápadom a témam sme v bazári otvorení. Riadime sa intuíciou, a záleží nám na tom, aby sme darovali pekné zážitky, ktoré by si príjemcovia inak nemohli dopriať. Takže, ak na niečo príjemné počas roka prídete, dajte nám vedieť, možno spolu vytvoríme nejaký zaujímavý projekt.

Pridaj komentár