V zdravotníctve začali platiť viaceré zmeny

Bratislava 1. januára (TASR) – V zdravotníctve nastávajú od nového roka viaceré zmeny. Tie sa dotknú liekovej politiky, ako aj zdravotných odvodov. Lekárom sa budú prvýkrát valorizovať mzdy podľa právnej normy, ktorú si vybojovali akciou hromadných výpovedí, sestry čakajú na rozhodnutie o ústavnosti zákona o ich platoch. V zdravotníctve budú zmeny aj naďalej, šéfka rezortu Zuzana Zvolenská má realizovať projekt jednej zdravotnej poisťovne, ktorá by vznikla od nadchádzajúceho roku.
V rámci noviniek v liekovej politike, ktoré vstupujú do platnosti dnes a v stredu 2. januára, sa pacientov týka zrušenie vernostných systémov v lekárňach na lieky na recept. Lekárne však budú môcť poskytovať zľavy aj naďalej, nie však formou zberu vernostných bodov, ale priamym poskytnutím zľavy. Tá bude môcť byť maximálne na úrovni polovice z doplatku a pôjde na úkor marže lekární. Zmeny pocítia aj lekári, ktorí nebudú musieť nakupovať vakcíny za svoje peniaze na povinné očkovanie, čo malo viesť k problémom s vakcináciou, rovnako to bude aj v prípade depotných antipsychotík.
Novinkou sú aj pravidlá pre vývoz liekov zo Slovenska, čím sa má zabrániť ich exportu do zahraničia. Ten sa bude monitorovať, a v prípade nedostatku sa vývoz lieku nepovolí. Cena liekov na Slovensku by po novom nemala byť vyššia ako priemer troch najnižších cien v Európskej únii. Tento princíp sa dotýka aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. V súčasnosti nesmie maximálna cena výrobcu prekročiť druhú najnižšiu cenu. Zmeny v liekovej politike vstupujú do platnosti niečo cez rok po tom, ako ich zaviedla bývalá vláda.
Mzdy lekárov pracujúcich v nemocniciach sa budú od nového roka zvyšovať vzhľadom na to, že sú naviazané na výšku minimálnej mzdy. Zabezpečil to zákon, ktorý im upravil mzdy po akcii hromadných výpovedí. Ministerka Zvolenská avizovala päťpercentný rast základných miezd, v priemere by podľa jej slov malo ísť o 20 až 30 eur. Lekári okrem toho žiadajú aj tretiu etapu navyšovania platov vyplývajúcu z memoranda. Sestry zase čakajú na rozhodnutie Ústavného súdu ohľadne zákona o ich mzdách, tvrdia však, že ich problém by mohla vyriešiť aj nová právna norma. Po úprave platov však volajú aj ostatní zdravotnícki pracovníci
Zmeny nastávajú aj v zdravotných odvodoch, ktoré majú reagovať na potrebu konsolidácie verejných financií. Na odvodoch tak ľudia zaplatia viac ako vlani. Dôvodom sú zmeny vo vypočítavaní vymeriavacieho základu, ktoré sa dotknú všetkých kategórií poistencov, sadzby poistného ostali nezmenené. Vyšší zdravotný odvod sa bude platiť aj z dividend. Sadzba sa zvýši z 10 na 14 percent z vymeriavacieho základu. Okrem toho sa rozširuje okruh poistencov, za ktorých zdravotná poisťovňa musí vykonať ročné zúčtovanie poistného.
Zdravotníctvo by sa malo významne meniť aj v tomto roku, ministerka Zvolenská má na stole projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia. V druhej polovici roka sa má podľa plánu rokovať s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní Dôvera a Union ZP o odkúpení, pokiaľ na dohodu nepristúpia, avizuje vláda Roberta Fica vyvlastnenie. Koľko prostriedkov bude na takýto krok potrebných, nie je jasné, spôsob oceňovania má určiť nový transformačný zákon. Ten má ministerstvo predložiť tento rok, kabinet okrem toho musí na tento krok zohnať potrebné financie, tie majú pochádzať z predaja štátnych aktív.

Pridaj komentár