V Banskej Bystrici otvorili Dom ošetrovateľskej starostlivosti

(Zdroj foto: FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica)

V pondelok (5. marca) otvorila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica vo svojich priestoroch Dom ošetrovateľskej starostlivosti.

Zariadenie je určené najmä pre pacientov, ktorí boli prepustení z FNsP F. D. Roosevelta, a už nepotrebujú starostlivosť lekára. Môžu však byť imobilní, vyžadovať pravidelné sledovanie stavu, previazanie rany, podanie liekov, rehabilitáciu, prípadne majú zavedené sondy alebo vývody.

Dom ošetrovateľskej  starostlivosti (DOS) pomôže vyriešiť situáciu pacientom, ktorí už nemusia byť hospitalizovaní, no ich príbuzní sa o nich nemôžu alebo nedokážu celodenne postarať.

Ako požiadať o umiestnenie v Dome ošetrovateľskej starostlivosti?

Pokiaľ máte záujem o umiestnenie do DOS, prípadne chcete umiestniť rodinného príslušníka, osobne alebo telefonicky oslovte banskobystrickú nemocnicu. Vyplníte potrebné tlačivo a dohodnete si dátum prijatia.

„Demografický vývoj nástojčivo vyžaduje vznik takýchto zariadení. Obyvateľstvo starne, doba prežívania sa predlžuje. V istom okamihu môže nastať situácia, že človek potrebuje určitý druh ošetrovateľskej starostlivosti. Kontinuita zdravotnej starostlivosti je pre nás prvoradá. Ale poskytovať čisto ošetrovateľskú starostlivosť na oddelení, ktoré je vybavené personálne i materiálne na poskytovanie najodbornejšej zdravotnej starostlivosti, je medicínsky aj ekonomicky neefektívne,“ vysvetlila dôvody zriadenia DOS-u Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka nemocnice.

Ako dlho môžem využívať Dom ošetrovateľskej starostlivosti?

Dĺžka pobytu je maximálne 1 mesiac. Dom ošetrovateľskej starostlivosti sa nachádza v lôžkovej časti nemocnice, v monobloku B1 na 13. poschodí. Pacientom je k dispozícii 9 lôžok v novozrekonštruovaných izbách.

„Ak budú dostupné lôžka, prijmeme aj pacientov z domáceho prostredia. Vieme pomôcť aj s krátkodobými pobytmi v prípade, že príbuzní majú vlastné zdravotné problémy, idú na služobnú cestu alebo dovolenku,“ dodala Monika Trnovcová, vedúca odboru ošetrovateľstva.

Služby Domu ošetrovateľskej starostlivosti nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, sú plne spoplatnené. Jeden deň pobytu stojí 35 eur.

Zdroj: FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár