Tomi Kid: Trénujem aj cez bolesť

Tomáš Kovács, prezývaný Tomi „Kid“ Kovács (1977), je slovenský profesionálny boxer v poloťažkej váhe, majster sveta a európsky šampión. Jeho otec Pavol je bývalý československý šampión a niekoľkonásobný reprezentant. Tomi začal s boxom v rodnej Galante, a už po roku aktívnej činnosti sa stal Majstrom SR. V poloťažkej hmotnosti získal viacero titulov, a doteraz je v profesionálnom ringu neporazený. Pred 24-hodinovým maratónom boxu a športu v Bratislave nám porozprával o športovej kariére, životnom štýle, ovládaní tela, o sile a energii.

 

Dočítala som sa, že k boxu vás priviedol otec. Vediete k nemu vy svojich synov?

Určite by som bol veľmi šťastný, keby moji synovia robili tento krásny šport. Ako otec, a zároveň aj tréner, by som sa snažil dať im maximum, aby boli úspešní športovci. Malý Kristián chodí so mnou medzi mojich zverencov, aj na tréningy a na súťaže. On má doma aj vlastné miniboxerské rukavice a boxerský vak. Trénuje a boxuje… Má ešte len 21 mesiacov, a už mi niekedy uštedrí celkom peknú ranu (úsmev).

V Galante ste založili a vediete boxerský klub KO BOX Club. Trénujete dorast?

Trénujem zverencov od ôsmich rokov. V KO BOX CLUB-e máme rozdelené skupiny,  sú to JUNIOR – najmladší a ELITE  – boxeri, ktorí majú denne 2 x tréning , ráno od 8.00 do 9.30 hod. a poobede  od 17.00 do 18.30 hod. Títo chalani majú v škole individuálny študijný plán. Okrem toho, že sú vynikajúci boxeri, môžem sa pochváliť, že majú aj dobré študijné výsledky. Ja osobne im kontrolujem známky (úsmev). Máme ešte skupinu žien – tú vedie moja manželka Dominika. Tiež je tu skupina „hobbystov“, takže každý, kto chce niečo robiť pre svoje zdravie, si môže zacvičiť.

Partneri klubu. Získať ich znamená, že mám prepracovaný marketing a manažment…

Určite je veľmi dôležité, mať všetko na úrovni – nestačia len dobré výsledky v boxe. Partnerov veľakrát zaujímajú aj naše mimoboxerské aktivity. Zaobstarať financie pre výchovu mladých pästiarov je náročnejšie, ako vyboxovať nejaký duel v ringu (úsmev).

Zápasy. Poviete nám, ako reálne prebieha príprava na ne?

Je to rozdielne. Moja príprava je úplne iná, ako príprava mojich zverencov. Oni majú celý rok zápasy, kým ja mám možno 4 zápasy do roka. Chalani boxujú na 3 kolá, a ja mám od 8 -12 kôl po 3 minúty. Tréningový plán pre seba aj pre mojich zverencov robím vždy ja. Na jeden duel sa pripravujem napríklad aj 10-12 týždňov, a tam je na všetko čas… Prvá časť prípravy je naberanie sily a kondície, potom si navlečiem aj rukavice, a prebieha špecializácia. V záverečnej fáze ide o ladenie mojej formy.

Bojové umenia. Sú vám niektoré z nich blízke?

Pre mňa je určite na prvom mieste box. Osobne ale uznávam každého športovca a človeka, ktorý niečo pre seba a svoje telo robí.

Tanečná televízna súťaž Let´s dance v roku 2011. Pamätáte si všetky tie kroky?

Let´s dance? Často sa mi stáva, že počujem skladby, na ktoré som počas Let´s Dance tancoval. Potreboval by som ich len párkrát prejsť, a môžeme ísť na to (úsmev). Rád by som si vyskúšal ešte raz takúto nejakú súťaž , bola to pre mňa veľká výzva.

Tomi Kid a jeho fanúšikovia na fejsbuku. Komunikujete s nimi vy osobne?

Snažím sa komunikovať s každým osobne. Mám marketingovú manažérku, asistentku a „pravú ruku“, ktorí sa mi snažia veľa pomáhať, ale najlepšie je, keď som s nimi v kontakte ja. Podstatné je, že sú to bežní ľudia, a dodávajú mi veľa energie. Navzájom sa motivujeme.

Tréningový plán. Kontaktujú vás mladí športovci, a chcú vedieť, ako na to?

Samozrejme, dostávam listy, a pýtajú sa ma na odborné veci, radia sa so mnou. Rád pomôžem.

Zdravý životný štýl. Na čo sa máme zamerať, ak chceme byť silní a zdraví?

Určite najdôležitejšie pre mňa je, že som veľmi šťastný s mojou polovičkou – som zaľúbený, a to mi dáva veľa síl (úsmev). Zmenil som svoj život, a teším sa z toho. Predtým som aj ponocoval, aj vypil nejaký ten pohárik. Samozrejme, nebolo to také, že som non-stop bol na alkohole; ale vychutnal som si dobré a kvalitné víno, aj doma po večeroch s návštevou atď. Teraz nepijem vôbec alkohol, nepotrebujem ho k životu. Takto sa mi to páči. Cigarety som nikdy nemal. Základ zdravého životného štýlu podľa mňa? Byť šťastný a vedieť sa usmievať. Ak sa niekto vie usmievať, tak je všetko ok!

Lekár vo vrcholovom športe. Ste spolu sporadicky v kontakte, pomáha vám?

Mám dvoch doktorov, ktorí mi v živote veľmi pomohli, a keď je problém, riešim to s nimi. Som strašne tvrdohlavý, a veľa trénujem aj cez bolesť. Neriešim zranenia, nemám na ne čas (úsmev).

Ťažká manuálna práca. Je porovnateľná výdajom energie so zápasom v boxe?

Práci sa nevyhýbam. Pracovať nie je pre mňa problém. Určite sa nedá porovnávať manuálna práca s boxerským zápasom, kde ide o kontaktný šport. V ringu niekedy vyletí tep aj na 220…

Tréning väzňa. Kniha o cvičení, ktorú dávate do pozornosti ľuďom. Prečo?

Lebo sa mi veľmi páči práca a trénovanie s vlastnou váhou. Športovec musí vedieť ovládať svoje telo.

K akcii Slovensko do rukavíc – Tomi Kid tour 2013. Uvidíme vás v Bratislave?

Áno, už tento víkend, 24.-25. augusta, v komplexe Eurovea. Veľmi sa teším na každú akciu, na každé mesto. Som zvedavý, ako sa Bratislava zapojí!

Foto: www.tomikid.com

Pridaj komentár