SAFS: Nová vyhláška má vraj sťažiť prístup ľudí k špičkovým liekom

Bratislava 21. marca (TASR) – Farmaceutický priemysel dnes opätovne upozornil na problémy, ktoré mala vraj priniesť minuloročná reforma liekovej politiky z dielne ministerstva zdravotníctva. Za problém považuje aj novú vyhlášku o spôsobe určenia štandardnej dávky liečiva, ktorá má mať údajne negatívny vplyv na peňaženky pacientov. Zástupcovia farmafiriem poukazujú, že záujmy pacientov preto ohrozuje rastúci vývoz liekov zo Slovenska a sťažená dostupnosť „špičkových“ liekov. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS) orientovaných na výskum a vývoj preto očakáva, že situáciou sa bude zaoberať nové vedenie rezortu.
Ako poukázala výkonná riaditeľka SAFS Soňa Strachotová, od mája sa ceny slovenských liekov dostanú na úroveň druhej najnižšej ceny v Európskej únii. Tým sa podľa farmafiriem stávajú zaujímavým artiklom pre distribučné spoločnosti. Rozdiel medzi cenou na Slovensku v porovnaní s najvyššou cenou môže podľa jej slov v niektorých prípadoch predstavovať stovky eur. Tvrdí, že pri niektorých liekoch tak dochádza už teraz k reexportu na úrovni 30 až 50 percent.
SAFS preto opätovne volá po evidencii vývozu liekov zo Slovenska tak, aby bolo jasné, kto, kam a za akým účelom tieto lieky vyviezol. Strachotová nesúhlasí s tým, že by takýto krok nebol možný pre zmluvu o fungovaní EÚ, ktorá obsahuje aj voľný pohyb tovarov a osôb v rámci únie. Na tú sa odvolávalo ministerstvo zdravotníctva, Strachotová si však myslí, že si vybralo ľahšiu cestu.
Situáciu s dostupnosťou liekov pre pacientov môže podľa riaditeľa pre vonkajšie vzťahy SAFS Štefana Mesároša spôsobiť aj spomínaná vyhláška. Tá určuje zameniteľnosť rôznych liekových skupín a stanovuje tzv. skupinovú úhradu, kde sa výška úhrad od poisťovne stanovuje podľa najnižšej ceny lieku v skupine. Účinná je od decembra pričom nadväzuje na liekovú reformu, do praxe sa má pretaviť spolu s júlovou kategorizáciou.
Mesároš poznamenal, že jej dôsledkom bude to, že pacienti sa k „špičkovým“ liekom dostanú iba za cenu vysokých doplatkov. Ozrejmil, že naopak ušetria zdravotné poisťovne, a to asi 30 miliónov eur. „Jediný, kto zaplatí menej a bude mať viac, sú zdravotné poisťovne,“ skonštatoval.
Farmaceutické firmy už od začiatku prípravy reformy liekovej politiky upozorňovali, že niektoré opatrenia spôsobia obmedzenie dostupnosti liekov. Ministerstvo zdravotníctva ich kritiku odmietalo. Vo februári v reakcii na upozornenia na vysoký reexport zo strany farmapriemyslu označil tieto obavy za neopodstatnené. Poukázal, že v každom prípade je výrobca povinný zabezpečiť dostupnosť daného lieku na Slovensku.

Pridaj komentár