Radoslav Herda: O retro kolekcii pohľadníc Bratislavy

V závere roka 2013 som oslovila kolegu, občianskeho aktivistu a projektového manažéra OZ SLOVENSKÝ PACIENT Ing. arch. Radoslava Herdu, ktorý v tieto dni prichádza medzi ľudí s propacientskou, originálnou, autorskou novinkou.

 

Aký motív a podtext majú tvoje pohľadnice?

Prvé dve pohľadnice vznikli pred takmer 15-timi rokmi. Živil som sa vtedy kreslením a skúšal som, čo sa dalo. Kresby Bratislavy boli jednou z týchto aktivít. Chcel som zachytiť mesto s jeho obyvateľmi a vrátiť mu jeho prirodzenú spoločenskú funkciu, samozrejme, svojským výtvarným spôsobom. Zaujímajú ma predovšetkým vzťahy medzi ľuďmi, obzvlášť tie, čo sa už dnes nenosia. Sú to také výpravy za starožitnými emóciami.

Máš výtvarnú minulosť? Vystavoval si už?

Áno, v 1993 som mal dve výstavy, ešte na vysokej škole architektúry. Boli to mimoriadne odviazané študentské výstavy. Po škole som vystavoval opäť. Raz dokonca počas vojenskej služby. Náčelník Armádneho výtvarného štúdia mi umožnil výstavu na Ministerstve obrany SR, na Kutuzovovej ulici. Fantastické časy. Keď sa skončili, vystavoval som ďalej. Kým sa nám nenarodil syn Dalibor, mal som ešte dve výstavy obrazov. Keď sa narodil, skonštatoval som, že maľovaním nie som schopný sa zodpovedne postarať o rodinu. A tak som sa začal venovať inej činnosti – reklame.

Kam poputuje výťažok z predaja pohľadníc?

Bude slúžiť na podporu našich aktivít, najmä na pokrytie nákladov na ich realizáciu. Je to ideálny spôsob, ako získať podporu priamo od občanov. Na jeseň sme hľadali spôsob, ako posilniť združenie, a tak sme sa zamerali na fundraising (zháňanie finančných zdrojov). Vtedy som si spomenul na staré, nevydané pohľadnice, a dokreslil ďalšie štyri do série. Vytvorili sme tak kolekciu zimných kreslených pohľadníc Bratislavy, ktoré si v tieto dni môžete kúpiť.

Predstavíš nám aj ďalšie projekty združenia?

Veľa sme teraz pracovali na mediálnych aktivitách – STOP spoplatňovaniu parkovísk súkromnou firmou pred nemocnicami. Štátne inštitúcie si ešte stále myslia, že keď jej predstavitelia podpíšu zmluvu proti občanom, že sa z toho vylížu bez problémov. Tento čas sa už skončil. Za zmluvu, ktorá je v pomere 1:20 nevýhodná pre nemocnicu, musí niekto niesť zodpovednosť. Nie je možné nabaľovať sa na tom, že pacienti musia použiť najbližšie možné miesto na parkovanie pri návšteve zdravotníckeho zariadenia. Oni tam predsa nejdú za zábavou. Tento komerčný princíp je v príkrom rozpore s bezplatnou zdravotnou starostlivosťou. Je to aktivita občanov, ktorí hovoria: dosť! Pokiaľ občania nezískajú rešpekt, prezlečení, takzvaní štátni úradníci o chvíľu spoplatnia aj vzduch, ktorí dýchame. Táto aktivita je súčasťou širšieho projektu posilňovania Hlasu pacienta.

Okrem tohto projektu pracujeme aj na vzdelávacom projekte Akadémia pacienta, pripravujeme nový responzívny web, spolupracujeme na časopise Infopacient a, samozrejme, každý deň prinášame nové správy na našej www stránke. Tých aktivít je oveľa viac, spomenul som iba kľúčovejšie.

Na ktorých miestach sú pohľadnice v predaji?

Pohľadnice dostanete za ľudovú cenu na niekoľkých miestach v Bratislave. Spomeniem stánok občianskeho združenia Pre zdravie našich detí (Sporttube.sk) – na Vianočných trhoch na Hlavnom námestí, trafiku Interpress na Sedlárskej ulici a Čajovňu v podzemí na Ventúrskej. Sú tiež v e-aukcii na portáli www.ludialudom.sk, a v ponuke na vybraných inzertných portáloch pre verejnosť. Prirodzene – ľudia sa môžu obrátiť aj priamo na mňa.

Budú mať aj voľné pokračovanie, partnerov?

Prvých partnerov sme už našli. Je to reštaurácia UFO, ktorá od nás zobrala 200 pohľadníc, a spoločnosť EduInfo – tá použila motív na svojich Vianočných prianiach partnerom. Chystáme pokračovanie pohľadníc pri príležitosti Valentína a letnej turistickej sezóny. Čakajú nás pohľadnice ďalších slovenských miest. Najzaujímavejšie motívy budú súčasťou magnetiek, maľovaniek a kalendárov. Záujem o ne nás teší, a vytvára nám skvelú príležitosť na posilnenie našich aktivít.

 

Návod, ako získať pohľadnice

Vyberte si minimálne 4 ks zo zobrazených pohľadníc, napíšte nám ich názov a počet kusov.

Ak si vyberiete malú pohľadnicu A6 (148 x 99 mm), zaplatíte 50 centov za 1 kus.
Ak si vyberiete veľkú pohľadnicu A5 (210 x 148 mm), zaplatíte 80 centov za 1 kus.

Cena za poslanie

Ak budete chcieť poslať pohladnice na dobierku, zaplatíte 1,90 EUR. Ak budete chcieť pohľadnice poslať listom, zaplatíte dopredu 1,30 EUR na náš účet, a na Slovensku dostanete pohľadnice do 48 hodín listom 1. triedy.

Objednávku s požadovanými údajmi pošlite na adresu:
mail: herda@slovenskypacient.sk, alebo zavolajte na tel. č.: 0905 225 630.

 

Fotografie: hand made pohľadnice Radoslava Herdu

Pridaj komentár