RADÍME: Pri chudnutí môže pomôcť aj porovnávanie etikiet a sledovanie údajov GDA

Bratislava 19. marca (TASR) – Odborníci sa zhodujú, že na to, aby si ľudia zachovali rovnakú hmotnosť, je potrebný vyvážený energetický príjem a výdaj v podobe pravidelného pohybu. Aby sa pre telo zabezpečila rovnováhu medzi energetickým príjmom a výdajom, je potrebné poznať jeho energetické potreby. Rovnováhu možno zabezpečiť tak, že množstvo fyzickej aktivity sa prispôsobí množstvu kalórií získaných z konzumovaných potravín a nápojov. Aby dochádzalo k chudnutiu, musí sa spaľovať väčšie množstvo, ako je energetický príjem.
„Pokiaľ chcete schudnúť, neznamená to hneď úplné vynechanie cukru z jedla a nápojov. Podstatná je primeraná fyzická aktivita, ktorá spáli aj prebytočné kalórie. V súčasnosti už existujú viaceré alternatívy ponúkajúce potraviny a nápoje so zníženým obsahom cukru,“ uviedol gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik radí.
Pri nákupe jednotlivých potravín by sa nemalo zabúdať na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby, hydinu, chudé mäso a nízkotučné mliečne potraviny. Základom zdravej a vyváženej stravy je pestrosť. Pri nákupe je tiež podľa odborníkov na výživu dôležité porovnávať etikety. Sledovaním údajov GDA (Guideline Daily Amounts = Odporúčané denné množstvo) sa dá ľahko zistiť, koľko energie  živín obsahuje presne definovaná porcia výrobku.
Pre potrebu značenia GDA na obaloch bolo odporúčané denné množstvo prijatých kalórií stanovené na 2000 kcal (8400 kJ), čo zodpovedá príjmu zdravej ženy s priemernou telesnou hmotnosťou, strednou fyzickou aktivitou a dobrým zdravotným stavom. Odporúčané denné množstvo energie a živín však nie je pre všetkých rovnaké a mení sa v závislosti od veku, hmotnosti, výšky, pohlavia, zdravotného stavu a úrovne fyzickej aktivity.
„V prípade, že máte príjem kalórií v potravinách v rovnováhe s tými, ktoré telo spáli, telesná hmotnosť zostáva stabilná. Často sa však stáva, že náš energetický príjem vo veľkej miere presahuje energetický výdaj, čo má za následok zvýšenie našej telesnej hmotnosti,“ poznamenal Minárik. Každý deň je preto potrebných aspoň 30 minút fyzickej aktivity. Pokiaľ sa prebytočný tuk nestráca, treba cvičiť intenzívnejšie alebo upraviť svoje stravovacie návyky.
Pri správnej životospráve je dôležité aj dodržiavanie pitného režimu. Často sa stáva, že ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, pijú vo veľkej miere iba čistú vodu. Aj napriek tomu, že nekalorické tekutiny by mali kryť väčšinu pitného režimu, môžu sa podľa Minárika v prípade, že sa nejedná o diabetika alebo obézneho jedinca, v rozumnom množstve dopĺňať aj nápojmi s obsahom cukru alebo kofeínu.

Pridaj komentár