RADÍME: Laxatíva nie sú dlhodobým riešením zápchy, treba sa poradiť s lekárom

Bratislava 26. februára (TASR) – Problémy spojené so zápchou sú známe už tisícročia. Prvé preháňadlá sa používali už v Mezopotámii a Starom Egypte 2500 rokov pred Kristom. Odvtedy prešli títo pomocníci správneho vyprázdňovania, odborne označovaní ako laxatíva, dlhú cestu. Dnes ich možno nájsť v podobe tabliet, cmúľacích pastiliek, čajov, kvapiek či čípkov. Stále však platí, že preháňadlá majú byť použité až ako posledná voľba pri snahe zápchu odstrániť. Aj keď je ich použitie spočiatku účinné, odborníci ich neodporúčajú používať ako dlhodobé riešenie. 
Za jedno z najstarších laxatív sa považuje olej získavaný z ricínových semien – ricínový olej. Ten má schopnosť prečistiť celý tráviaci trakt a účinne sa podieľa na stimulácii lymfatického systému. Kvôli nepríjemnej chuti sa ale v súčasnosti ako preháňadlo používa len zriedka. Už okolo roku 1500 pred Kristom ľudia v Asýrii používali v boji proti zápche i potraviny bohaté na vlákninu, ako napríklad otruby či salinické preháňadlá, teda soli rozpustné vo vode, obsahujúce anióny, ktoré zadržiavajú vodu v črevách.
Hektická doba má za následok, že ľudia často požadujú okamžité riešenia, a to aj v oblasti vyprázdňovania. A tak, namiesto stravy bohatej na vlákninu, dostatku fyzickej aktivity, či vytvorenia si času na určitý ranný rituál siahajú po preháňadlách. Odborníci ale upozorňujú, že opakované užívanie preháňadiel časom spôsobuje zlenivenie čreva, čo v konečnom dôsledku zase vedie k zápche.
Pri určitých typoch preháňadiel je tiež potrebné účinnú látku neustále zvyšovať. „V našej ambulancii sme zažili aj skutočne extrémne prípady závislosti na návykových laxatívach. Starší pán sa ani po šesťnásobku dávky laxatíva určeného na okamžité vyprázdnenie, nedokázal vyprázdniť a jeho problémy musel nakoniec riešiť chirurg. Jedna mladá dáma sa zase dostala so závislosťou od laxatív až tak ďaleko, že na jedno vyprázdnenie musela užiť až mesačnú dávku voľnopredajných preháňadiel. Niekedy je naozaj ťažké pochopiť, ako je možné, že ľudia sú schopní ísť v živote zlým smerom tak dlho a zájsť až tak ďaleko,“ uviedol Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy.
V určitých prípadoch je však použitie preháňadiel nevyhnutné. Cielené použitie preháňadiel sa využíva najmä pred rôznymi lekárskymi vyšetreniami ako urologické vyšetrenie či kolonoskopia alebo pred operáciami v brušnej oblasti. Naopak, môžu nastať aj situácie, pri ktorých je použitie preháňadiel výslovne odkázané na odsúhlasenie lekárom. Bez vysloveného lekárskeho súhlasu nesmú byť preháňadlá užité pri ochoreniach čreva ako je napríklad Crohnova choroba, či počas tehotenstva, alebo dojčenia.
Rovnako pri pretrvávajúcej zápche je potrebná návšteva lekára, ktorý určí postup prihliadnuc na zdravotný stav, vek a dobu pretrvávania zápchy. Lekár tiež zváži, či zápcha nemôže súvisieť s iným ochorením.

Pridaj komentár