Zajtra Deň otvorených dverí pre ľudí so psoriázou

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Bratislava, 26. októbra 2017 – 29. októbra si pripomíname Svetový deň psoriázy.

Pri tejto príležitosti pripravuje 18 dermatovenerologických ambulancií na piatok 27. októbra Deň otvorených dverí.

Tento rok sa bude konať v mestách: Banská Bystrica, Bratislava, Brezno, Košice, Martin, Nitra, Nováky, Nové Zámky, Poprad, Prešov, Sabinov, Skalica, Topoľčany, Trenčín, Trnava, Vranov nad Topľou a Žilina.

Psoriáza sa netýka iba kože

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktorým trpí asi 125 miliónov ľudí po celom svete. Dnes už ide o známu chorobu, s ktorou bojujú aj desaťtisíce Slovákov. Psoriázu sprevádzajú šupinaté začervenané ložiská na koži, ktoré môžu svrbieť, alebo sa z nich odlupuje koža. Choroba môže postihnúť aj nechty.

Psoriáza nechtov varuje pred horšími prejavmi

Psoriáza nechtov môže byť príznakom nekontrolovaného zápalu a ťažších foriem psoriázy. Postihuje veľa pacientov so psoriázou, bez ohľadu na stupeň závažnosti ochorenia.

„U 80 až 90 % psoriatických pacientov sa môžu vyskytovať problémy s nechtami. Niekedy sa objavujú hneď  a počas celej liečby nemiznú, inokedy sa zase v rôznych intervaloch objavujú a strácajú. Typickými zmenami na nechtoch sú malé poklesnutia nechtovej platničky, čo sa prejaví tvorbou malých jamiek v nechte. Vytvárajú sa akoby bodkované nechty, alebo sa na nich tvoria takzvané olejové škvrny – ohraničené, žltohnedé odlupovanie nechtovej platničky,“ vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

Práve postihnutie nechtov často signalizuje, že psoriáza sa prejaví aj na kĺboch. Tzv. psoriatická artritída je už vážny stav a patrí do rúk reuatológov.

„Príznaky psoriatickej atritídy sa u ľudí, ktorí majú postihnuté nechty, objavujú až 3x častejšie. Súčasná medicína má viaceré účinné diagnostické metódy – jednou z nich je ultrasonografické zobrazovanie postihnutých kĺbov, ktoré nám umožňuje ochorenie diagnostikovať včas,“ vysvetľuje MUDr. Martin Žlnay, PhD., reumatológ z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

psoriáza nechtov liečba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Obmedzenia aj pri bežných činnostiach

Psoriáza nechtov pacientov stigmatizuje, uberajú im na sebadôvere, dokonca vyvoláva pocit hanby. Pacienti sa často obmedzujú v gestikulácii, zdráhajú sa pozdraviť potrasením ruky.

47,9 % pacientov, ktorí trpia psoriázou nechtov, pociťuje obmedzenie v práci. Až 56 % pacientov má problémy so starostlivosťou o domácnosť a 59 % pociťuje obmedzenie v denných aktivitách.

Psoriázu nechtov možno zmierniť

„Liečba psoriázy nechtov je trochu ťažšia ako pri psoriáze kože. Ak by sme sa pozreli na čísla, prejavy na nechtoch sa podarí zmierniť asi v polovici prípadov. Ak nezaberá lokálna liečba, treba vyskúšať konvenčnú systémovú liečbu. Najúspešnejšia však zostáva biologická liečba,“ vysvetľuje profesor Péč.

V súčasnosti majú pacienti k dispozícii viaceré možnosti liečby. Pri miernejšej forme psoriázy sa začína s lokálnou terapiou – v podobe rôznych mastí a krémov. Tie často potláčajú zápal, hydratujú kožu alebo zmierňujú svrbenie.

Po lokálnej liečbe zvyčajne nasleduje fototerapia, ktorá je riešením v prípade, keď už lokálna liečba nezaberá a pacient ešte nechce alebo nemôže užívať celkovú liečbu. Vyžaduje však veľa času a pravidelné návštevy zdravotníckeho zariadenia, až niekoľkokrát týždenne.

Pri systémovej liečbe pacient dlhodobo užíva lieky – najčastejšie vo forme tabliet. Odborníci však varujú, že je vtedy treba monitorovať obličkové a pečeňové parametre pacienta.

Možnosti uzatvára biologická liečba. Tá zasahuje do imunologických procesov v tele a blokuje ich, čím spomaľuje priebeh ochorenia a jeho aktivitu. Dlhodobo je bezpečnejšia a môže sa bez väčších problémov aplikovať niekoľko rokov.

Pacienti, ktorým nepomohla lokálna ani systémová liečba, pričom trpia stredne ťažkou či ťažkou formou ložiskovej psoriázy a psoriázou nechtov, by nemali váhať.

„Odborníci v špecializovaných ambulanciách budú k dispozícii pre všetkých záujemcov, ktorí sa chcú nechať vyšetriť, diagnostikovať a hľadať ďalšie spôsoby liečby. Nebudú potrebovať  výmenný lístok od všeobecného lekára – stačí sa zaregistrovať na www.derma.sk.,“ uzatvára profesor Péč.

psoriáza nechtov obrázky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Bezplatné vyšetrenia pre ľudí so psoriázou sa uskutočnia tu:

 1. Bratislava: Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice Bratislava – Staré mesto – prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA.
 2. Bratislava: Kožná klinika SZU a UNB, Ružinov – MUDr. Mária Žilínková.
 3. Košice: Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice L. Pasteura – MUDr. Tomáš Kampe, MPH.
 4. Martin: Dermatovenerologická klinika Univerzitnej nemocnice – prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.
 5. Banská Bystrica: Dermatovenerologické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta – MUDr. Slavomír Urbanček, PhD.
 6. Brezno: Dermatovenerologická ambulancia, Poliklinika Brezno – MUDr. Eva Pavúková.
 7. Nitra: Dermatovenerologické oddelenie Fakultnej nemocnice – MUDr. Katarína Kovarčíková.
 8. Nováky: Dermatovenerologická ambulancia, Poliklinika Nováky – MUDr. Andrea Mištinová.
 9. Nové Zámky: Dermatovenerologické oddelenie Fakultnej nemocnice – MUDr. Peter Kozub, PhD.
 10. Prešov: Dermatovenerologické oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou – MUDr. Klára Martinásková, PhD.
 11. Poprad: Dermatovenerologická ambulancia, Nemocnica Poprad – MUDr. Mária Radačovská.
 12. Sabinov: Dermatovenerologická ambulancia, Dermatopia – MUDr. Silvia Kováčová.
 13. Skalica: Dermatovenerologická ambulancia, Zdravotné stredisko – MUDr. Dáša Hrnčiarová.
 14. Topoľčany: Dermatovenerologická ambulancia, Kaderma – Majtán, Stará poliklinika – MUDr. Eva Majtanová.
 15. Trenčín: Dermatovenerologická ambulancia Fakultnej nemocnice – MUDr. Katarína Novačeková, MUDr. Ivana Sázelová.
 16. Trnava: Kožné oddelenie, Fakultná nemocnica – MUDr. Monika Psotová.
 17. Vranov nad Topľou: Dermatovenerologická ambulancia, Medoderm – MUDr. Jana Molčanová.
 18. Žilina: Dermatovenerologická ambulancia, Fakultná nemocnica s poliklinikou – MUDr. Milada Kullová.

Pridaj komentár