ZDRAVIE: Núdzový stav situáciu s výpoveďami lekárov podľa R. Rašiho nerieši

Bratislava 26. novembra (TASR) – Ani núdzový stav, ktorý plánuje vláda SR vyhlásiť pre hromadné výpovede lekárov z nemocníc, nerieši podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer-SD) súčasnú situáciu v zdravotníctve. Poukázal na to, že vyhlásením núdzového stavu vzrastie nervozita v radoch lekárov, ktorí podali výpovede.
„Po troch mesiacoch, ktoré môže tento stav trvať, bude tá nervozita ešte väčšia a rokovania budú ešte ťažšie,“ povedal pre TASR. Núdzový stav považuje za krajnú možnosť, pričom si myslí, že sa stále treba pokúšať o dohodu s lekármi. Tí návrh vládneho riešenia ich požiadaviek odmietli.
Aj exminister si rovnako ako odborári, ktorí žiadajú hlavu ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, myslí, že zlyhal. Podotkol, že keby s nimi komunikoval od začiatku a zbytočne ich neprovokoval, tak by vláda zvládla situáciu aj so súčasnou ponukou. „Zbytočne boli provokovaní, a preto sa správajú, ako sa správajú. Zásadnú chybu urobila vláda,“ doplnil.
Raši si okrem toho myslí, že platy by sa nemali zvyšovať paušálne, ale by sa mali určiť minimálne mzdové nároky ako v prípade zdravotných sestier. Obeťou nedohody je v tomto prípade podľa jeho slov pacient, a to bez ohľadu na to, či sa núdzový stav vyhlási, alebo nie. „Pacient je porazený v tomto spore,“ uzavrel.
Kritiku na kabinet vzniesol aj ďalší opozičný poslanec Štefan Zelník (SNS). „Vláda absolútne nezvládla situáciu v rezorte zdravotníctva,“ uviedol pre TASR. Myslí si, že súčasný stav spôsobilo zníženie zdravotných odvodov za štátnych poistencov. Tvrdí, že vláda preto zavádza verejnosť s tým, že má na platy lekárov a aj sestier pripravený balík peňazí, čo podľa neho nie je možné bez dofinancovania rezortu.
„Je to časovaná bomba pre novú vládu. Do marca môžu vyplácať zvýšené mzdy, ak nedôjde k navýšeniu odvodov štátu, tak tie tri mesiace pôjdu nemocnice s obrovským deficitom, a potom sa to zrúti,“ zhrnul Zelník.

Pridaj komentár