PREMIÉRKA: Je v kompetencii poslancov, ako zastavia transformáciu nemocníc

Bratislava 7. decembra (TASR) – Postup a spôsob, ako sa budú realizovať niektoré body z memoranda podpísaného medzi vládou a Lekárskym odborovým združením (LOZ), je v rukách poslancov. Týka sa to úplného zastavenia transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenia platov lekárov. Na dnešnej tlačovej konferencii to po rokovaní vlády uviedla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Závisí od nich, či pôjde o samostatné poslanecké novely zákona alebo pozmeňujúce návrhy k už existujúcim legislatívnym normám. Vláda je okamžite pripravená schváliť prípadné skrátené legislatívne konanie. Z tohto dôvodu dnes prerušila aj rokovanie o skrátení legislatívneho konania návrhu zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Objavili sa totiž informácie, že cez pozmeňovací návrh tohto zákona sa má riešiť aj navýšenie miezd lekárov.
Podľa premiérky je pravdepodobné, že návrh na zrušenie transformácie pripraví Smer-SD a platy lekárov budú predkladané z radov iných poslancov.
Rovnako odmietla tvrdenie, že jej kabinet týmto zvýšením „bagruje“ dieru do štátneho rozpočtu. Radičová pripomenula, že tieto zdroje na budúci rok nepôjdu zo štátneho rozpočtu, ale z rezortu zdravotníctva. Teda z úspor, ktoré získal vďaka prijatým zmenám v liekovej politike, ale aj redukciou lôžok.
Potvrdila tiež, že vláda bude pokračovať v rozbehnutých racionalizačných opatreniach v zdravotníckych zaradeniach, ktoré sú v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH) pripomenul, že v júli sa zrušilo 150 oddelení a do dnešného dňa takmer 4000 lôžok. „Optimalizácia lôžok je ďalej pripravená, bude sa týkať fakultných nemocníc,“ avizoval. Radičová dodala, že sa budú rušiť niektoré oddelenia a v istom prípade tiež celá nemocnica.
Podľa Uhliarika bolo základným cieľom transformácie štátnych zdravotníckych zariadení na štátne akciové spoločnosti skončiť s ich zadlžovaním a sprísniť ich finančné hospodárenie. Prezident SR Ivan Gašparovič to na žiadosť LOZ pozastavil. „Cieľ nezadlžovať zdravotnícke zariadenia trvá. Vypracovali sme po dohode na vláde príkaz ministra zdravotníctva, ktorým zaväzujeme jednotlivé štátne nemocnice, aby svoje finančné hospodárenie sprísnili tak, ako keby boli akciovými spoločnosťami,“ vysvetlil minister s tým, že tento príkaz bude platný v priebehu decembra.

Pridaj komentár