Popôrodné zmeny a „baby blues“

Nech už sa po pôrode cítite akokoľvek, určite by ste mali odpočívať.

Snažte sa svojmu telu poskytnúť čo najviac príležitostí k pauze, zotaveniu a príprave na tú najdôležitejšiu prácu zo všetkých: byť mamou. A ktoré popôrodné zmeny vás čakajú?

Čo sa zmení

Vaše bruško sa zmenší, ale chvíľu to bude vyzerať, akoby ste ešte boli tehotná. Maternica sa bude po pôrode zmenšovať, a približne po 10 dňoch už nebude cez brušnú stenu hmatateľná. Späť, do pôvodnej veľkosti, sa vráti asi za 6 týždňov.

V prvých niekoľkých dňoch, najmä pri dojčení, budete cítiť, ako sa sťahuje. Postupne sa budú spevňovať aj svaly brušnej steny. O posilnení alebo zaťažovaní brušnej steny sa poraďte s odborníkom.

Prsia budú po pôrode uvoľnené, pretože sa v nich tvorí len malé množstvo žltého hustého mledziva (kolostra). Pre novorodenca je vysoko výživné, a obsahuje aj protilátky, ktoré bábätko chránia pred infekciou. Medzi 2. – 5. dňom po pôrode sa začína v prsníkoch tvoriť takzvané prechodné mlieko. Môže dôjsť k náhlemu naliatiu prsníkov a bolestivosti. Pomôžu studené obklady, správna technika dojčenia a časté prikladanie dieťaťa k prsníku.

Po pôrode budete mierne krvácať. Odtok očistkov je prejavom hojenia sliznice maternice. V prvých hodinách a v dňoch po pôrode sú očistky krvavé: z maternice môžu odchádzať aj krvné zrazeniny. Postupne krvi ubúda, a po 3 4 dňoch je výtok hnedo-ružový.

V druhom týždni po pôrode sa farba mení na žltú, a ďalej na belavú až hlienovitú. Do štyroch týždňov po pôrode vylučovanie očistkov spravidla ustáva. Je dôležité, aby ste dodržiavali intímnu hygienu.

Pozor!

Aj napriek tomu, že ste po pôrode ešte nemali menštruáciu, môže dôjsť k ovulácii. Ak nechcete ihneď znovu otehotnieť, chráňte sa. Ani dojčenie stopercentne nechráni pred novým otehotnením!

Psychika

Námaha spojená s pôrodom, prvé stretnutie s dieťatkom, aj to, že si uvedomíte, že je z vás mama to všetko môže s vašimi emóciami pekne zamávať. Preto sa po pôrode môžete cítiť šťastná, silná, vyčerpaná, neistá, rozladená, a aj akokoľvek inak.

Medzi tretím a desiatym dňom po pôrode sa pocity vedia náhle meniť, akoby ste boli na nejakej bláznivej horskej dráhe.

Príznaky popôrodnej depresie môžu byť rôzne. Patria medzi ne nevysvetliteľné výbuchy plaču, apatia, úzkosť, žalúdočné ťažkosti a poruchy spánku. Väčšinou sa ženy s popôrodnou depresiou vyrovnajú.

Po prepustení domov sledujte zmeny vášho zdravotného stavu

Volajte/navštívte gynekológa, ak pociťujete:

bolesti alebo pálenie, silné krvácanie,

bolesti na hrudníku (spojené s kašľom),

teplotu nad 38 stupňov Celzia,

nevoľnosť (a zvraciate),

horúci, napätý prsník.

Zdroje: www.klub-mamiciek.sk,

http://www.babyweb.sk/,

http://www.mamatata.sk/.

Redakčne spracované (taj)

Pridaj komentár