Poľná nemocnica v srdci Bratislavy približuje prácu Lekárov bez hraníc

(Na fotografii: Tomáš Šebek a Eva Kušíková. Zdroj: Lekári bez hraníc)

Bratislava, 19. apríla 2017 – Akú chuť má roztok na liečbu cholery? Prečo majú niektoré podvyživené deti nafúknuté brušká? Ako operujú chirurgovia vo vojne?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky prináša odpovede „Poľná nemocnica Lekárov bez hraníc“, ktorá stojí na Námestí SNP v Bratislave.

Putovná výstava ponúka ľuďom možnosť zažiť prácu Lekárov bez hraníc – názorne približuje, čo sa deje napríklad pri epidémii nákazlivej choroby, po prírodnej katastrofe alebo pri vypuknutí ozbrojeného konfliktu.

Nechránia ich vojaci, ale Ženevské konvencie

Lekári bez hraníc sú jednou z najväčších humanitárnych a zdravotníckych organizácií na svete. Poskytujú akútnu zdravotnícku pomoc v takmer 70 krajinách sveta. Na svojich misiách používajú len neozbrojenú ochranku – zbrane do ich zariadení nesmú nosiť zamestnanci ani pacienti.

Čo im teda umožňuje pomáhať ľuďom vo vojnových zónach?

„Chráni ich predovšetkým ich neutralita, nestrannosť a nezávislosť. Zdravotnícke zariadenia, ich personál a pacienti sú chránení Ženevskými konvenciami. Jednotlivé strany konfliktu, vo väčšine prípadov, chránený štatút nemocníc rešpektujú. Napriek tomu, že v poslednej dobe rastie počet útokov na nemocnice, sú Lekári bez hraníc na základe svojej štyridsaťpäťročnej skúsenosti stále presvedčení, že toto je najlepší spôsob, ako doručiť zdravotnícku pomoc ľuďom uprostred konfliktu, a zmierniť tak ich utrpenie,“ vysvetľuje riaditeľ českej kancelárie Lekárov bez hraníc, Pavel Gruber.

Lekári bez hraníc majú dve poslania. Tým známejším je poskytovanie zdravotnej starostlivosti všade, kde je nedostupná. Tým druhým je prinášanie svedectiev.

Prečo to tak je, vystihol niekdajší medzinárodný prezident Lekárov bez hraníc, James Orbinski, keď v roku 1999 preberal za organizáciu Nobelovu cenu za mier:

„Mlčanie sa tradične pletie s neutralitou a dlho bolo považované za nutnú podmienku pre humanitárnu pomoc. Lekári bez hraníc od začiatku túto predstavu popierajú. Nevieme naisto, či slová dokážu zakaždým zachrániť život. Je ale nad slnko jasné, že mlčanie zabíja,“ prehlásil po udelení ceny.

Polná nemocnica Lékárov bez hraníc v Bratislave. Na snímke Jitka Kosíková_autor Iveta Polochová
Polná nemocnica Lekárov bez hraníc v Bratislave. Na snímke Jitka Kosíková (Foto: Iveta Polochová)

Čo uvidíte v poľnej nemocnici?

Výstava „Poľná nemocnica Lekárov bez hraníc“ názorne približuje nielen prácu organizácie, ale aj krízové situácie či podmienky, v ktorých žijú milióny ľudí. Jednotlivé expozície tvoria stany a stanovištia – napríklad poľná chirurgická jednotka, izolačná jednotka na liečbu cholery, centrum na liečbu podvýživy, dočasný domov pre ľudí na úteku, distribúcia pitnej vody.

Záujemcovia môžu ochutnať terapeutickú pastu na liečbu detskej podvýživy, roztok na liečbu cholery, rozpoznať na makete srdca, či bije správne, skúsiť diagnostikovať určité choroby. Návštevníkov sprevádzajú spolupracovníci Lekárov bez hraníc, ktorí majú osobnú skúsenosťou zo zahraničných misií, a dobrovoľníci z radov slovenských medikov.

„Návštevníci dostávajú jedinečnú príležitosť nahliadnuť do zákulisia našej práce na misiách. Ukážeme im, že aj so základným vybavením vieme poskytovať zdravotnícku starostlivosť s vysokým štandardom. Uvidia napríklad, ako sa dá zriadiť nemocnica neďaleko frontovej línie a budú mať možnosť klásť otázky ľuďom, ktorí v takýchto alebo podobných zariadeniach pracovali, aby priniesli základnú chirurgickú starostlivosť pacientom, trpiacim krutými dôsledkami vojnových konfliktov,“ hovorí anestéziologička Eva Kušíková, ktorá pracovala na misiách Lekárov bez hraníc v Afganistane a na Haiti.

Dokedy bude stáť poľná nemocnica v Bratislave?

„Poľnú nemocnicu Lekárov bez hraníc“ môžete navštíviť na bratislavskom námestí SNP denne od 19. do 24. apríla. Vstup je zdarma. Večer sa na výstave (vo vybraných dňoch) konajú ďalšie sprievodné akcie. Viac informácií a program nájdete na www.polni-nemocnice.cz.

Portál SLOVENSKÝ PACIENT vám v najbližších dňoch prinesie reportáž z poľnej nemocnice v Bratislave.

Pridaj komentár