Petr Kutheil: Spev lieči a uvoľňuje emócie

Petr Kutheil je frontmanom českej kapely Votchi, ktorá si v role predskokana zahrala s legendami ako Deep Purple, Whitesnake, Uriah Heep alebo Nazareth. Študoval na Konzervatóriu Jaroslava Ježka, a pokračuje v štúdiu spevu u sólistu opery Národného divadla, profesora Romana Janála. Účinkoval v celom rade muzikálov (Galileo, Hamlet, Jeckyl and Hyde, Lewron, Kladivo na čarodějnice, Ať žije rokenroll, Kapka medu pro Verunku atď.). Ako herec hosťuje v niekoľkých činohrách – Romeo a Julie/Romeo, Nebe na zemi/Jupiter, Noc na Karlštejně/Pešek, a má za sebou aj zopár filmových rolí (filmy Sčítej, Kvaska a ďalšie). V súčasnosti koncertuje so svojími kapelami The Rock Fusion a Votchi, hosťuje v rôznych príležitostných projektoch (Rock Stars band a iné), a tiež aktívne učí populárny spev, či píše hudbu pre spevákov a muzikály. Petr Kutheil odpovedal na otázky portálu OZ SLOVENSKÝ PACIENT.

 

Petr, prinieslo vám účinkovanie v Hlase Československa producenta?

Áno, po istom čase. Spolupracujem s tímom mladých ľudí, ktorí mi pomáhajú s mojou novou kapelou The Rock Fusion, a zariaďujú vystupovanie na zaujímavých akciách. Ponúk je rozhodne viac, ako pred súťažou, a presne to som chcel dosiahnuť. Otvorili sa mi dvere k novým možnostiam.

Je hudobné vzdelanie pre speváka dôležité?

To je otázne… Samozrejme, sú rôzne odvetvia spevu, kde si bez, napríklad, klasického vzdelania, neškrtnete. Myslím si ale, že je dobré sa v tejto oblasti vzdelávať. Pokojne aj súkromne. Sú aj také projekty, kapely, kde sa preferuje skôr prirodzený, neškolený hlas. Potom ide o to, ako dlho dokáže interpret bez techniky spievať.

Prezradíte nám zapamätateľné on-line reakcie ľudí na vaše vystúpenia?

Zo začiatku veľmi zlé; každý spevák v súťaži musí byť niečím vyprofilovaný. Ja som bol, žiaľ, považovaný za arogantného človeka, aj keď to tak rozhodne nie je. Dobrý zostrih rozhovoru v televízii skrátka urobí svoje… Po čase som si svojím prístupom, dúfam, reputáciu napravil – reakcie začali byť pozitívne. To, že som sa dostal do prvej desiatky v Hlase Československa, považujem za úspech, a ľuďom veľmi ďakujem za hlasy, pretože to bolo o nich…

Hráte, píšete hudbu, koncertujete s kapelou, učíte… Podliehate niekedy únave?

Často. Ale potom mám, povedzme, deň voľna, a to vypínam… Človek sa po čase naučí  fungovať, a zamerať energiu na to, na čo potrebuje.

Keď ochoriete,  zájdete do lekárne, alebo priamo k lekárovi?

K lekárovi. Žiaľ, mám problémy so štítnou žľazou, preto som sa musel zveriť do rúk lekára. Podľa neho tieto problémy často vznikajú zo stresov, a tie sú pri mojej práci prítomné mnohokrát.

Spievali ste na charitatívnej akcii?

Áno. Ak ide o deti, alebo o pomoc dobrej veci, tak rád. Spievam rád (úsmev).

Aké má, zo zdravotného hľadiska, plusy a mínusy vaša práca?

Spev lieči a uvoľňuje emócie, čo je krásne a pozitívne. Naopak, mínusom je občasné nervové vypätie (napríklad  z pocitu nezvládnutia, náročnosti a ďalších aspektov práce), ktoré sa postupne usadzuje, a môže postupne dôjsť k depresiám. Je predsa mnoho spevákov, ktorí zdravotné problémy viditeľne mali.

Poznali ste Petra Muka?

Áno, a bolo mi cťou s ním spievať v divadle. Mal som ho veľmi rád… Bol kvalitný človek,  nepovyšoval sa nad ostatných. Jeho prejav bol, na naše pomery, famózny, originálny. Považujem ho za môj vzor.

Môžu sa fanúšikovia tešiť na výberové CD Petra Kutheila?

Nemienim vydávať cédečká s muzikálovými piesňami. Chcem sa zamerať na vlastnú tvorbu. Vnímam, že je potrebné pomaly zadať smer, ktorým sa chcem uberať, no to nejde hneď. Rád robím veci poriadne, a to vyžaduje čas. Už teraz hrám, okrem kapely Votchi, s novou kapelou The Rock Fusion, kde sa autorsky podieľam na skladbách. Pozývam ľudí na koncert do Hard Rock Café v Prahe 13. júna 2013, kde pokrstíme náš singel, a prizveme si zaujímavých hostí. Práve tu bude možné počuť tvorbu a štýl, ktorým sa chcem uberať.

Nájdeme vás na webe?

Áno, jasné. Som na portáloch www.petrkutheil.com, www.votchi.cz, a na „fejsbuku“ https://www.facebook.com/KutheilTheRockFusion. Na otázky rád odpoviem cez stránku www.facebook.com/kutheil.

Ďakujem za pohodový rozhovor.

Ďakujem aj ja! A teším sa na koncerte…

Pridaj komentár