Operácia katarakty: 7 tipov na rýchlejšie zotavenie

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Šedý zákal je degeneratívne očné ochorenie, ktoré ročne postihuje milióny ľudí po celom svete.

V prípade, že sa nelieči, môže viesť až k absolútnej strate zraku – k slepote.

Riešením problému je rýchlabezbolestná operácia.

Aby sa vám však zrak čo najrýchlejšie zotavil, dodržiavať treba niekoľko jednoduchých pravidiel.

Operácia katarakty trvá iba 15 minút

K operačnému zákroku sa kedysi pristupovalo až vtedy, keď šošovka, takpovediac, vyzrela a bola už značne zakalená. Dnešná moderná medicína však už od tohto prístupu, našťastie, upustila, a operácia očí prebieha čím skôr. Predíde sa tak väčším komplikáciám.

Počas zákroku sa postihnutá šošovka odstráni a vymení za umelú. Používa sa na to buď laser, alebo ultrazvuk, pričom počas zákroku možno odstrániť aj iné očné chyby.

Zákrok býva veľmi rýchly, zväčša trvá približne štvrťhodinku a drvivá väčšina pacientov sa zhoduje, že to nie je bolestivé. A ak všetko prebehne bez komplikácií, po zákroku môžete ísť hneď domov, aby ste sa zotavili.

Do bežného života sa môžete zaradiť už o pár dní. Stačí iba dodržať týchto pár tipov na rýchlejšie zotavenie.

operácia-sivé zákalu
Zdroj foto: AdobeStock.com

1. V prvý deň nešoférujte

Je dôležité, aby ste mali nablízku niekoho, kto pre vás predstavuje oporu. Niekoho, kto vás povzbudí a bude počas zákroku čakať, aby vás po ukončení procedúry zobral domov, pretože vy šoférovať nebudete môcť.

2. Noste slnečné okuliare

Očná klinika, kde zákrok podstúpite, vám dá slnečné okuliare, ktoré by ste si mali nasadiť po ceste domov, aby ste si ochránili zrak pred jasným svetlom či oslnením.

3. Nedotýkať sa

Nechytať, netrieť, jednoducho – nedotýkať sa. Aj keby vás ruka akokoľvek veľmi „svrbela“, k operovanému oku sa nepribližujte. Pustite si radšej hudbu a skúste prísť na iné myšlienky.

4. Pozor na pohyby

Bezprostredne po procedúre sa vyhýbajte namáhavým pohybom, aby ste operované oko nevystavili zbytočnému tlaku. Buďte opatrní aj pri chôdzi a dávajte si pozor, aby ste nenarazili do dverí, či iných predmetov. Dajte si pozor aj počas niekoľkých nasledovných týždňov, nevykonávajte žiadnu namáhavú činnosť, nezdvíhajte ťažké predmety.

5. Stop vode

Aby ste predišli riziku infekcie, vyhnite sa v prvom týždni plávaniu či kúpeľu v horúcej vani. Z hygienických dôvodov uprednostnite radšej rýchlu sprchu, no pamätajte vždy na to, že operované oko musí byť zalepené, aby sa doň nedostala voda.

6. Pozor na špinu

Počas prvých týždňov po chirurgickom zákroku nevystavujte oči dráždivým látkam, ako je špina, prach a vietor.

operácia-sivého zákalu
Zdroj foto: AdobeStock.com

7. Dodržujte pokyny lekára

Táto rada je úplne najdôležitejšia zo všetkých. Váš zdravotný stav pozná najlepšie váš lekár, preto sa môže stať, že vám dá aj iné rady. Určite ich dodržte a nezabudnite aplikovať predpísané antibiotické očné kvapky, ktoré bránia vzniku infekcií, či protizápalové očné kvapky, ktoré znižujú riziko vnútorného zápalu. Medikamenty budete musieť prvý týždeň používať niekoľkokrát denne, no určite vám pomôžu rýchlejšie sa zotaviť.

Väčšina pacientov hlási okamžité zlepšenie videnia bezprostredne po operácii, no konečný efekt sa dostaví do niekoľkých týždňov, počas ktorých sa zrak ešte stále lieči. Ak by ste po zákroku spozorovali akékoľvek zmeny a niečo sa vám jednoducho nezdalo, urgentne vyhľadajte lekára.

Pridaj komentár