Na Slovensku sa môže vyskytovať nebezpečná kozmetika

Bratislava 7. augusta (TASR) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ)SR upozorňuje, že na slovenskom trhu sa môžu vyskytovať nebezpečné kozmetické výrobky. Produkty do rýchleho výstražného systému RAPEX nahlásili kontrolné orgány v Nemecku, Portugalsku a Českej republike. Hygienici spotrebiteľom odporúčajú, aby výrobky nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na telové mlieko Rapid Clair Super eclaircissant, výrobná dávka: 302 152K, čiarový kód: 3 700607 900013, krajina pôvodu neznáma. Výrobok je na trhu v bielej plastovej fľaši, v 500 ml balení.
ÚVZ takisto upozorňuje na lotion na bielenie pokožky Clarifying beauty lotion with carrot oil, výrobná dávka: 6209, čiarový kód: 6 181100 313659, FAB: 21/05/12, značky Caro TOP, krajina pôvodu neznáma. Oba výrobky obsahujú hydrochinón, čo je v rozpore s prílohu č. 2 (Zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 1339) nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 658/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kozmetické výrobky v znení neskorších predpisov. Hydrochinón je látka, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie.
Ďalším nebezpečným výrobkom na trhu je lak na nechty  Nail Polish – Classic Fashion , značka CR, výrobná dávka: odtieň: 105 (svetlofialový), krajina pôvodu: neznáma, v 16 ml, balení v sklenej fľaške s čiernym plastovým uzáverom, Výrobok obsahuje látku bis(2-Ethylhexyl) phthalate (0,42%).  Rovnako je tak v prípade laku na nechty  Nail Polish LM, color 83, značka LM, výrobná dávka: odtieň: 83 (žltý), krajina pôvodu neznáma, v 15 ml balení  v sklenej fľaške s čiernym plastovým Látka bis(2-Ethylhexyl) phthalate (0,42%), ktorú obsahujú oba výrobky môže spôsobiť reprodukčné problémy a môže negatívne ovplyvňovať zdravie najmä citlivej skupiny spotrebiteľov.  ÚVZ SR  napokon upozorňuje aj na výrobok pre profesionálne použitie – na modeláciu umelých nechtov Liquid All Seasons, značka: JK Shasta, výrobná dávka: L-PAF-00030-12-Roa, krajina pôvodu: Výrobok v bielom kanistri  s bielym uzáverom Výrobok obsahuje látku methyl methacrylate (96,5 +/- 3,5 g/100g). Látka má veľmi senzibilizujúci potenciál. Môže vyvolať kontaktnú dermatitídu a podráždenie pokožky, slizníc a očí. Ústav pre hodnotenie rizík v Nemecku (BfR) prehodnotil uvedenú koncentráciu látky vo výrobku a došiel k záveru, že výrobok môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia.
Databáza výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie – (http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm).
TASR o tom informovalaa hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická.

Pridaj komentár