MZ SR: Uhliarik odkázal záchrankám, že môžu vrátiť licencie

Bratislava 16. januára (TASR) – Prevádzkovatelia záchraniek, ktorí budú mať po novom nastavení platieb problémy so spĺňaním materiálno-technických a personálnych požiadaviek, môžu podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika vrátiť licencie na ich prevádzku. Ako poznamenal, kvalita záchraniek je prísne kontrolovaná a bude sa kontrolovať aj naďalej. Pokiaľ niekto bude mať problém s plnením stanovených požiadaviek alebo sa rozhodne, že záchranku už ďalej prevádzkovať nechce, tak bude môcť licenciu vrátiť, ozrejmil. 
Šéf rezortu poukázal, že štát vlastní asi 50 staníc záchrannej zdravotnej služby. „Zistili sme, že tá ziskovosť je veľmi slušná,“ skonštatoval s tým, že preto sa ministerstvo rozhodlo tento zisk znížiť a lepšie tak prerozdeliť zdroje verejného zdravotného poistenia. Podľa prepočtov ministerstva sú ročné náklady na jednu ambulanciu rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP), teda záchranky bez lekára, 171.000 eur, pričom platby z poisťovní majú predstavovať 247.000 eur. Ročný zisk na jednu záchranku sa tak má pohybovať na úrovni okolo 76.000 eur. Ten chce ministerstvo novým cenovým opatrením znížiť na 49.000 eur. Ziskovosť by tak mala dosahovať okolo 30 percent, tvrdí Uhliarik.
Zníženie platieb pre záchrannú zdravotnú službu, ktoré sa má realizovať od februára, kritizuje Asociácia záchrannej zdravotnej služby (AZZS). Ministra preto vyzvala na diskusiu aj zrušenie navrhovaného opatrenia. Uhliarik avizoval, že so zástupcami záchraniek sa za rokovacím stolom stretne v utorok 17. januára. „Priestor na diskusiu je vždy,“ podotkol s tým, že verí v dohodu. Poukázal však na to, že už v súčasnosti navrhované zníženie je kompromisom, keďže pôvodný plán mal hovoriť o väčšom znižovaní platieb pre záchranky.
Minister garantoval, že počet staníc záchrannej zdravotnej služby sa v súvislosti so zmenami platieb pre záchranky meniť nebude. V súčasnosti je na Slovensku 273 staníc. Neobáva sa ani zhoršovania dostupnosti či kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Do segmentu záchrannej zdravotnej služby by malo smerovať ročne o 4,7 milióna eur menej, čo má prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov verejného zdravotného poistenia. Podľa návrhu ministerstva tak má dôjsť k zníženiu mesačnej platby na ambulanciu Rýchlej zdravotnej pomoci zo 16.928 eur na 15.236 eur. Pri 154 ambulanciách sa tak má v tomto roku ušetriť 3,1 milióna eur. Úsporu takmer 1,6 milióna eur má zároveň priniesť zníženie ceny za jeden kilometer jazdy ambulanciou Rýchlej lekárskej pomoci a ambulanciou Rýchlej zdravotnej pomoci o desať centov, z 0,70 na 0,60 eura.

Pridaj komentár