MZ: Koľko lekárov stiahlo výpoveď, nie je jasné, I.Uhliarik oslovil zahraničie

Bratislava 28. novembra (TASR) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik oslovil svojich rezortných kolegov v okolitých krajinách s požiadavkou poskytnutia lekárov v prípade, že by v slovenských nemocniciach nastala krízová situácia. Či sa takáto možnosť využije, zatiaľ nie je jasné, ako ozrejmil na dnešnom brífingu, všetko bude závisieť od aktuálneho vývoja situácie s hromadnými výpoveďami lekárov.
Koľko lekárov reagovalo na vládnu ponuku priemerného zvýšenia platov o 300 eur a podpísalo dodatok k zmluve, zatiaľ stále nie je známe. „Podľa informácií ministerstva zdravotníctva sú lekári v nemocniciach vystavení obrovskému tlaku odborárov, aby nesúhlasili so zvýšením platu. Napriek tomu, viacerí z nich výpovede stiahli, či ich stiahnutie oznámili a dodatky podpísali,“ opísal Uhliarik.
Ako však ďalej zdôraznil minister, v nemocniciach by aj napriek výpovediam lekárov malo ostať pracovať 5500 lekárov. Ku koncu minulého týždňa bolo evidovaných asi 2000 výpovedí ich kolegov. Toto číslo sa však podľa Uhliarika priebežne mení. Bližšie informácie by mal poskytnúť na večernom mimoriadnom rokovaní vlády.
„Vláda dostane takisto aktualizovanú podrobnú informáciu o každej nemocnici, o každom jednom oddelení, ktoré poskytuje akútnu starostlivosť,“ dodal Uhliarik. Teda počet lekárov, ktorí podali výpoveď, tiež počet tých, ktorí ju stiahli. Zároveň minimálne počty lekárov potrebné na plynulý chod každého oddelenia a to, koľko je ich potrebné získať, aby mohlo každé oddelenie fungovať.
Šéf rezortu okrem toho informoval o zriadení ministerskej infolinky pre pacientov, na ktorú možno hlásiť prípadné odopretie zdravotnej starostlivosti v súvislosti s odborárskou akciou hromadných výpovedí. Pacienti môžu svoje problémy oznámiť na telefónne číslo 02/59373200, prípadne o ňom napísať na mailovú adresu minister@health.gov.sk. „Odborári začali reálne ohrozovať zdravie pacientov,“ vyhlásil Uhliarik.
Od stredy (30.11.) od 12.00 h by každá nemocnica mala mať zriadenú infolinku, ktorá bude fungovať 24 hodín denne. „Na nej budú môcť pacienti dostať informáciu o tom, či ich lekár pracuje, alebo na aký termín sa operácia pacienta stanovila,“ priblížil Uhliarik.
V teréne je pritom podľa jeho slov v súčasnosti približne 280 sanitiek, ktoré budú posilnené o ďalších 50. „Sanitky prevezú pacientov do tých nemocníc, kde im bude poskytnutá zdravotná starostlivosť,“ vysvetlil minister. K dispozícii je tiež sedem vrtuľníkov, ôsmy je prichystaný ako záloha.

Pridaj komentár