MONITOR: MF zastavilo oddlžovanie nemocníc, bez transformácie vraj nemá zmysel

Bratislava 10. novembra (TASR) – Ministerstvo financií zastavilo 40 miliónov eur pre nemocnice. Po tom, ako prezident Ivan Gašparovič pozastavil transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti do vzniku novej vlády, nevidí rezort Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) dôvod ďalej oddlžovať nemocnice za štátne peniaze. Informuje o tom dnešné vydanie denníka SME.
Nemocnice už dostali približne 310 miliónov eur, spomínaných 40 miliónov mali dostať ešte ich veritelia. Rezort financií svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že oddlžovanie s transformáciou malo zefektívniť fungovanie nemocníc. Zmena hospodárenia však podľa ministerstva bez transformácie nenastane. Na oddlženie nemocníc malo ísť spolu 350 miliónov eur. Peniaze sa priamo viazali na zmenu formy nemocníc z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti.
Finančné prostriedky rozdeľuje komisia, ktorá má oddlžovanie na starosti. Zložená je z nominantov ministerstva financií a zdravotníctva. S veriteľmi dohadovala zľavy aj odpustenie penálov a úrokov z omeškania. Nie je jasné, či ministerstvo financií bude už vyplatené peniaze vymáhať naspäť. Otázne je aj to, či sa bude dať odstúpiť od zmluvy medzi veriteľmi a nemocnicami.

Pridaj komentár