Matej Spišiak pobeží na Košickom maratóne – podporí onkopacientov

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Lekári, pacienti a ich rodinní príslušníci chcú na Košickom maratóne, najväčšom maratóne v Európe, poukázať na zákerné, no pri včasnom diagnostikovaní dobre liečiteľné ochorenie – mnohopočetný myelóm.

S myšlienkou symbolického behu prišiel kolektív Kliniky hematológie a onkohematológie UNLP a LF UPJŠ pred štyrmi rokmi. Keďže pacienti s mnohopočetným myelómom tvoria najväčšiu časť pacientov kliniky, lekári sa ich rozhodli týmto spôsobom podporiť a ukázať im, že na nich myslia.

Beh špeciálnej skupiny sa uskutoční pod záštitou Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Pobeží aj Matej Spišiak, tréner olympijského víťaza

V poradí IV. ročník tohto symbolického behu, podporí osobnou účasťou aktuálne najlepší tréner atletickej chôdze na svete, Matej Spišiak, ktorý má za sebou so svojím zverencom Matejom Tóthom mimoriadne vydarenú sezónu. Po zlate z Pekingu. si domov z Ria de Janeiro odniesli zlatú olympijskú medailu.

Úspešný tréner, ktorého prizývajú na spoluprácu aj špičkoví chodci zo zahraničia, sa rozhodol tento víkend preobuť svoju športovú obuv. Rodák z Nitry zavŕši svoju mimoriadne úspešnú sezónu behom pre dobrú vec. Stane sa tak pri príležitosti 93. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Matej Spišiak sa pripojí k špeciálnej skupine vytrvalých bežcov – lekárov, pacientov a ich rodinných príslušníkov.

  • Na listinu účastníkov minimaratónu a polmaratónu sa tento rok zapísalo 172 bežcov, prevažne amatérov, ktorí sa rozhodli upozorniť na mnohopočetný myelóm a potrebu jeho včasného diagnostikovania.
  • Už po štvrtýkrát absolvuje Košický maratón aj MUDr. Tomáš Guman, PhD., primár Kliniky hematológie a onkohematológie v Košiciach.
  • Za ušľachtilú myšlienku pobeží aj zástupca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, RNDr. Ing. Michal Tkáč, PhD., poverený výkonom funkcie kvestora.
  • Najstarší účastník symbolického behu uviedol pri registrácii vek 59 rokov, najmladší, ktorý pobeží v sprievode svojich rodičov, má len 3 roky.

Čo je mnohopočetný myelóm?

Mnohopočetný myelóm je zriedkavé ochorenie kostnej drene. Predstavuje zhruba 1 % všetkých rakovín. Myelóm postihuje hlavne ľudí nad 60 rokovmužov.

Podľa informácií Slovenskej myelómovej spoločnosti, v súčasnosti na toto ochorenie trpí 84 000 ľudí v Európe, pričom až 600 prípadov pochádza zo Slovenska. Odborníci sa domnievajú, že toto číslo môže byť v skutočnosti oveľa vyššie.

Na rozdiel od mnohých iných druhov rakoviny, mnohopočetný myelóm nemá formu hrčky alebo nádoru. Myelómové bunky sa vytvárajú a šíria v rámci kostnej drene, preto je veľmi ťažké, rozpoznať ochorenie v rannom štádiu.

Mnohopočetný myelóm nie je liečiteľný, no liečba zabraňuje rozvoju choroby, navodzuje remisiu a zlepšuje kvalitu života. Najčastejšími symptómami (a vedľajšími účinkami) mnohopočetného myelómu sú:

  • bolesť kostí, zlomeniny kostí,
  • únava,
  • opakované alebo pretrvávajúce infekcie,
  • poškodenie obličiek,
  • hyperkalcémia, čiže zvýšená hladina vápnika v krvi.

Krátke video z minuloročného maratónu:

Zdroj: Youtube.com

Zdroj: Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár