LIEKY: O. SUKEĽ: Doplatky za lieky vrátia na konci septembra minimu dôchodcov

Bratislava 5. septembra (TASR) – Na konci septembra poisťovne vrátia časť peňazí zaplatených za lieky len minimálnemu počtu dôchodcov. Pre TASR to uviedol prvý viceprezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.
„Myslím, že viac ako päť percent dôchodcov to nebude,“ uviedol Sukeľ. „Od júna sa tlačí na bloček, koľko sa započítava do limitu. Ešte som nevidel pacienta, ktorému by sa do toho započítala relevantná suma, aspoň tých 15 eur na mesiac,“ dodal. Ako príklad uvádza svojho zákazníka, ktorý za lieky na mesiac a pol zaplatil v lekárni 41,30 eura, no na jeho „liekový účet“ mu nepribudol ani cent. Z lekárne si odnášal lieky na vysoký krvný tlak, prekrvenie mozgu, sedatívum či lieky na spanie. Do tzv. ochranného limitu 45 eur pre starobných dôchodcov a 30 eur pre zdravotne ťažko postihnutých (ZŤP) sa totiž zarátavajú len doplatky za lieky, za ktoré poisťovňa hradí viac ako 75 percent jeho ceny a tiež doplatky za najlacnejší zo skupiny liekov s konkrétnou účinnou látkou. Keď lekár pacientovi predpíše liek s doplatkom osem eur, no na trhu je liek s rovnakou účinnou látkou za štyri eurá, do limitu sa zarátajú štyri eurá. 
„Mal som jednu pacientku, ťažkú astmatičku, ktorá sa tešila, lebo brala lieky, ktoré nemajú žiadny ekvivalent, vychádzalo jej, že doplatí asi 70 eur za tri mesiace, no nakoniec sme zistili, že má dôchodok 390 eur mesačne, takže jej nevrátia nič,“ spomína Sukeľ ďalší príklad. Peniaze sa uhradené lieky poisťovňa štvrťročne vráti len dôchodcom s penziou do 372 eur.
Ministerstvo zdravotníctva začalo v júli tohto roka kampaň, v rámci ktorej prostredníctvom letákov v lekárňach informuje verejnosť, kto presne má nárok na vrátenie peňazí uhradených za lieky. „Celková suma za informačnú kampaň činí 19.654 eur,“ informovala TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Kampaň má trvať do konca roka. Podľa viceprezidenta SLeK sú informačné materiály napísané dobre. Kladie však otázku, či ministerstvo nevynaložilo na kampaň viac finančných prostriedkov, ako sa vráti samotným dôchodcom a ZŤP pacientom. „Je to úžasný nepomer, aký marketing to malo a aký dosah to má na pacienta,“ uzatvára Sukeľ.
Poisťovne budú vracať dôchodcom a ZŤP pacientom prostriedky vynaložené za lieky štvrťročne. Prvý štvrťrok sa začal rátať 1. apríla tohto roka. Tým, ktorí na to majú nárok, by teda vrátené prostriedky mali na účet pribudnúť do konca tohto mesiaca.

Pridaj komentár