Click here!

Letné kúpanie: Améby sú nebezpečné pre oči

Bratislava, 21. júla 2014 – Letné kúpanie, pri ktorom s vami v rybníku, či jazere plávajú nebezpečné meňavky (améby), sa ľahko môže zmeniť na boj o zdravie, či dokonca o život. Ak sa tieto mikroorganizmy dostanú do tela človeka, spôsobujú zápal rohovky (takzvanú amébovú keratitídu), ale aj zápal mozgových blán.

V prvom prípade hrozí strata zraku, v druhom smrť. Ohrození sú najmä plavci, ktorí nosia kontaktné šošovky.

 

Neviditeľná hrozba

Améby sú mikroskopické organizmy. Vyskytujú sa prakticky všade: v pôde, v prachu, či vo vzduchu a vode. Pre človeka sú extrémne nebezpečné najmä dva druhy améb, pričom oba sa do ľudského organizmu dostávajú prostredníctvom vody.

Prvou skupinou sú akantaméby, druhou Naegleria fowleri. Oba druhy preferujú teplejšie sladké stojaté vody, nachádzajú sa však aj v mori, či v nesprávne udržiavaných bazénoch.

 

 

„Akantaméby vnikajú do oka, a spôsobujú ťažký zápal rohovky, pri ktorom môže hroziť aj strata zraku,“ konštatuje oftalmológ, MUDr. Peter Žiak z očnej kliniky UVEA v Martine.

„Druh naegleria sa do tela dostáva cez sliznicu nosovej dutiny, a spôsobuje ťažký zápal mozgových blán, ktorý sa vo väčšine prípadov končí smrťou. V rokoch 1962 až 1965 spôsobila epidémia amébovej meningitídy v Ústí nad Labem smrť 16 ľudí,“ dodáva oftalmológ.

 

Problémové kontaktné šošovky

U nás sa oční lekári najčastejšie stretávajú s takzvaným plavárenským katarom – zápalom spojoviek, spôsobeným chlamýdiami. Plavárenský katar vzniká najmä zlou hygienou v bazénoch.

 

 

„Bakteriálne zápaly nie sú až také časté, a vyskytujú sa najmä po kúpaní v prírodných nádržiach. Sú však extrémne nebezpečné,“ vysvetľuje MUDr. Žiak.

Riziko nákazy výrazne zvyšujú kontaktné šošovky. Akantaméby, ohrozujúce zrak, sa vo vode ľahko dostanú pod šošovku, kde sa rozmnožujú, a parazitujú. Najväčším rizikom sú teplé sladkovodné nádrže, napríklad plytké rybníky.

„Améby sa cítia dobre v teplom roztoku, a tým roztokom môžu byť aj slzy, ktoré sa nachádzajú pod kontaktnou šošovkou,“ konštatuje MUDr. Žiak.

Odporúča preto, kontaktné šošovky po kúpaní vždy vybrať z oka a vyčistiť, prípadne ich rovno vymeniť. Ideálnou prevenciou je kúpanie bez šošoviek.

Rovnaké zásady platia aj pre kúpanie v bazénoch, aj keď v nich je pravdepodobnosť infekcie amébami o niečo nižšia.

„Rizikom sú dokonca aj horúce vírivky, v akomkoľvek ročnom období,“ dodáva MUDr. Žiak.

 

Udržiavaný bazén vyhráva

Najlepšou prevenciou je bezpečná voda, ktorej zloženie je pravidelne kontrolované. Z hľadiska rizika prítomnosti améb vo vode, sú z prírodných vodných zdrojov na kúpanie najvhodnejšie horské jazerá – tie však bývajú na kúpanie príliš studené.

Najrizikovejšie sú, naopak, veľmi teplé, plytké vodné plochy, obľúbené najmä u detí. Riziko sa ešte zvyšuje, ak v ich blízkosti hniezdi veľké množstvo vodných vtákov.

 

 

Z pohľadu bezpečnosti sú bazény niekde uprostred. Sú síce teplé, ale voda v nich je filtrovaná, chlórovaná a ošetrovaná UV žiarením.

„Tu je rizikovým faktorom zase pomerne veľká koncentrácia kúpajúcich sa ľudí. Osobne si myslím, že dobre udržiavaný bazén je o niečo bezpečnejšia voľba,“ hodnotí MUDr. Žiak možnosti kúpania.

 

Po lieky do Anglicka?

Priebeh zápalu mozgových blán, spôsobeného amébou Naegleria fowleri, je veľmi rýchly. Po 3 až 6 dňoch od začiatku ochorenia pacient upadá do kómy, a zomiera.

V prípade amébovej keratitídy je liečba síce možná, ale aj veľmi problematická. Ťažký zápal rohovky sa nedá liečiť antibiotikami – améby sú voči nim odolné.

„V kontinentálnej Európe nie je registrovaný, a teda ani dostupný žiaden liek, ktorý by bol účinný pri amébovom zápale rohovky,“ varuje MUDr. Žiak.

Dodáva, že najbližší liek je dostupný vo Veľkej Británii. Ide o voľne dostupné očné kvapky s obsahom propamidínu (BROLENE).

„U viacerých pacientov môžem – na základe vlastnej skúsenosti – potvrdiť ich dobrý účinok,“ hovorí MUDr. Žiak.

 

Opatrnosť sa oplatí

Ak sa teda chcete vyhnúť problémom s amébami, kúpte sa len na dôveryhodných miestach, a snažte sa o správnosti tohto konania presvedčiť aj svoje deti.

Závisí od vás, či sa budete kúpať s kontaktnými šošovkami. Argumenty v prospech šošoviek sú obvykle pohodlie a sloboda, proti riziku oslepnutia a zápalu mozgových blán však neobstoja.

 

 

Ak sa predsa rozhodnete riskovať, dbajte o hygienu – šošovky po kúpaní vždy očistite, alebo používajte šošovky na jedno použitie, ktoré môžete s čistým svedomím po kúpaní vyhodiť.

 

O UVEA Mediklinik

Očná klinika UVEA Mediklinik vznikla v decembri 2012. Je jedným z najmodernejších zdravotníckych zariadení v Európe. Klinika poskytuje komplexnú starostlivosť o oči, ktorá zahŕňa diagnostiku oka, odbornú pomoc pri výbere okuliarov či šošoviek, a operačnú aj pooperačnú starostlivosť. Ponúka všetky dostupné operačné výkony v odbore oftalmológia, vrátane najmodernejších operačných výkonov, s použitím femtosekundového lasera.

Tím kvalifikovaných lekárov, s viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami, dokáže riešiť akýkoľvek oftalmologický problém, v každom veku pacienta. Na klinike je – okrem operačných sál a pacientskych miestností – aj ambulancia, optika a lekáreň.

Očná klinika UVEA Mediklinik sa nachádza v meste Martin, mestská časť Priekopa.

Pridaj komentár