Keď bolesti brucha neprechádzajú, vyšetrite vaše dieťa na laktózovú intoleranciu!

Bratislava, 2. februára 2012 – Nie je nič horšie, ako mať doma plačúce dieťa, ktorého bolí bruško, má kŕče alebo hnačku. Bezsenné noci sú na dennom poriadku, trpia deti i rodičia. Bolestiam bruška sa však v mnohých prípadoch môžete jednoducho vyhnúť. Skúste vaše dieťa vyšetriť na laktózovú intoleranciu. Možno práve táto choroba je príčinou neustávajúcich tráviacich ťažkostí.

Zistiť, prečo bolí vaše dieťa bruško, môže byť často zložitejšie ako detektívka. Mnohí rodičia si s tým nevedia dať rady, nevedia ako svojmu dieťaťu pomôcť. Ak máte podozrenie, že bolesti prichádzajú po vypití mlieka alebo zjedení mliečnych výrobkov, neváhajte a vyšetrite svoje dieťa na laktózovú intoleranciu. Jednoduchou metódou zistíte či organizmus vášho dieťaťa dokáže stráviť mliečny cukor alebo nie. V prípade zistenia intolerancie laktózy dokáže byť nasadená diéta alebo prípravky vo forme tabliet či kvapiek účinným liekom.

Laktózová intolerancia je sprevádzaná kŕčmi v brušku, nafukovaním alebo hnačkou. Príznaky sa zvyknú ukázať po požití mliečnych výrobkov. Ak však má dieťa nízky prah citlivosti, problémy sa môžu prejaviť aj po zjedení cereálnych výrobkov, instantných polievok, cukroviniek či dokonca liekov, ktoré tiež môžu obsahovať laktózu.

“Vyšetrenie na laktózovú intoleranicu robí odborný lekár gastroenteorológ. Pomerne jednoducho si ho však môžete urobiť aj sami v pohodlí domova. Po 3 dňoch bezmliečnej diéty dáte dieťaťu vypiť 23 dcl mlieka ráno nalačno a počkáte na prípadné prejavy intolerancie.” vysvetľuje Rastislav Stolárik z občianskeho združenia Intolerancia laktózy, ktoré je zamerané na podporu osvety o tejto poruche.

“V prípade podozrenia na intoleranciu laktózy, zasiela naše združenie len za cenu poštovného testovaciu vzorku tabliet s enzýmom laktáza, ktoré by mali problém s trávením mlieka vyriešiť. Dávkujú sa pred požitím mliečneho jedla a sú vhodné aj pre deti od troch rokov. Ak po nich bolesti ustúpia, je zrejmé, že ste príčinu odhalili,” dodáva Stolárik. Ak problémy pretrvávajú, je potrebné kontaktovať vášho lekára. Intoleranciou laktózy dnes trpí takmer každý piaty Slovák. Skorým odhalením tejto poruchy už v rannom veku dokážete predísť mnohým zdravotným problémom a nepríjemnostiam.

 

Viac informácií:

Monika Sobeková Majková

PR manažér

Intolerancia laktózy

Združenie pre osvetu intolerancie laktózy

Plzenská 2, Prešov 080 01

sobekova@laktoza.sk

tel.: +421 948 228 122

www.laktoza.sk

Pridaj komentár