Kaviareň, ktorá je otvorená vždy pre všetkých

Krstnou mamou jedinej, novootvorenej kaviarničky v Bratislave, v ktorej obsluhuje čašník na vozíku, sa dnes stala sympatická herečka Petra Polnišová. Café Luxor dáva šancu ľuďom s telesným znevýhodnením. Zriadila pre nich chránené pracovisko s pozíciami účtovníčka, čašník a marketingový manažér. Pri úkonoch, ktoré sami nezvládajú, im pomáha pracovný asistent.

Priestory pôvodnej kaviarne v centre mesta sú upravené do bezbariérovej podoby. Filozofiou kaviarne je, aby bola vždy otvorená pre všetkých. Preto pripravili nápojový lístok v Braillovom písme, koláče pre celiatikov, sladenie kávy stéviou. Plánujú zľavy pred dôchodcov, či osobných asistentov, kreatívne workshopy, výstavy mladých umelcov a podobne. Koncept kaviarne zároveň ukáže zákazníkom aj okoloidúcim, že človek s postihnutím dokáže vykonávať plnohodnotnú prácu. Kaviareň je nefajčiarska, s WiFi pripojením, a ponúka zákazníkom iba overené a kvalitné výrobky. Pripojila sa k občianskej iniciatíve „Káva navyše“ – zákazníci zaplatia dopredu za kávu tým, pre ktorých je aj táto malá radosť obrovským prepychom.

Jeden z autorov projektu Juraj Valčák pre portál SLOVENSKÝ PACIENT uviedol, že trvalo takmer pol roka, kým „papierovo“ s ministerstvom a hygienou sprevádzkovali kaviareň. Neprichádzajú z tretieho sektora, sú firma. Majú biznis plán, no zamestnancov berú špecificky. Prvé prosociálne, spoločensky zodpovedné aktivity realizovali s jedným z občianskych združení s hendikepovanými, a to už pred 15 rokmi. Podľa jeho slov, najviac, čo sa dá dať týmto ľuďom, je sebauplatnenie na trhu práce.

Fotografia: Galéria Café Luxor na facebooku

Pridaj komentár